Araç muayene istasyonları vatandaşı sömürüyor

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Yalçın Bayer, bugünkü yazısında 'Tüvtürk' muayene istasyonlarında araç muayene ücretlerinde yüksek ücret alındığı konusuna değindi.

GÜNCEL 28.05.2021, 10:28
Araç muayene istasyonları vatandaşı sömürüyor

Bayer'in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na soru önergesi vererek 'tekel' durumundaki araç muayene istasyonu TÜVTÜRK'e ilişkin verilerin açıklanmasını istemişti.

CHP'li Başevirgen'in önergesinde sorduğu altı soruya karşılık bakanlıktan sadece "Araç muayene ücretleri, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 35'inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan hükümler dahilinde belirlenerek Bakanlığımızca uygulanmaktadır" cevabı geldi.

2005 yılında 552 milyon 150 bin dolara özelleştirilen araç muayene istasyonlarının TÜVTÜRK tekelinde olması sebebiyle oluşan eksik rekabet ortamından vatandaşların olumsuz etkilendiğini belirten Başevirgen, "TÜVTÜRK'ün fahiş araç muayene ücretlendirmeleri karşısında araç sahibi vatandaşlarımız tepkilerini yüksek sesle dile getiriyor. TÜVTÜRK'te 7 dakikalık muayene sonrasında vatandaş 370 TL para ödüyor. Egzoz ve emisyon ölçümleri de dahil edildiğine fiyat 480 TL'ye kadar çıkıyor. Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için daha önce 462 TL olan muayene ücreti yeni tarifede KDV dahil 503 TL oldu. Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için daha önce 342 TL olan muayene ücreti KDV dahil 372 TL'ye yükseldi. Vatandaş, traktör (römorklu ve römorksuz), motosiklet ve motorlu bisikletler için ise KDV dahil 189 TL ödeyecek. Araç muayenesinde tekel olan TÜVTÜRK vatandaşı sömürüyor. Soygun devam ediyor" diye konuştu.

TÜVTÜRK ile 2007'den itibaren geçerli olmak üzere 20 yıllık sözleşme imzalandığını hatırlatan Başevirgen'e göre, yapılan sözleşmeye göre ilk 3 yıl için yüzde 30, sonraki 7 yıl için yüzde 40 ve devamındaki 10 yıl için hasılatın KDV hariç yüzde 50'sinin hazineye aktarılması gerekiyor. Bedelin ne kadarı devlete gidiyor? İster nakit, ister kredi kartı olsun, peşin para ile çalışan TÜVTÜRK bu fahiş fiyatlara rağmen nasıl oluyor da zarar ediyor ve sürekli vergi borcu siliniyor? Sorular niçin yanıtlanmıyor?

Yorumlar (7)
Huseyin 4 ay önce
Ya Bence muayne yaptirana devlet para vermeli i
ebubekir 4 ay önce
durmak yok yola devam. haydi bir daha
mert taştan 4 ay önce
ayrıca neden pos cihazı olmaz muayene istasyonlarında? hep küsüratlıdır ücretler ama yukarıya yuvarlayıp alırlar ücreti
AHMET 4 ay önce
HİÇ BİR FONKSİYONU YOK. KAPATILMALI YADA VERDİĞİ HİZMET KADAR ÜCRET ALMALI. ZATEN ARAÇ KULLANAN BAKIM YAPTIRMAK ZORUNDA...
Yakup 4 ay önce
2 yıl önceki muayenede normal olan bir işleme 2 yıl sonra kusurlu rapor veriyor.Ücret de çok fazla.
Zıkkımın Kökü 4 ay önce
Zorunluluğu kaldırsınlar! Resmen soygun!
Bir Bildikleri Vardır 4 ay önce
Fahiş fiyata dayalı büyük bir rant.Herhangi bir iyileştirme fonksiyonu yok. Aracım muayene sırasında zarar bile görüyor.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49