Araç içinde sigara içenler için yeni uygulama geliyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi (İTÜ OTAM), İTÜ ARI Teknokent'te yer alan teknogirişim şirketi PIXSelect ile geliştirdiği ortak bir projeyle, sürüş esnasında sigara içen, telefonla konuşan, uyuyan veya emniyet kemerini bağlamayan sürücüleri yapay zekayla tespit edebilecek.

GÜNCEL 14.12.2019, 14:05
Araç içinde sigara içenler için yeni uygulama geliyor

İTÜ OTAM'dan yapılan açıklamaya göre, otomotiv firmalarına yönelik test çözümleri sunan İTÜ OTAM, test laboratuvarlarında ileri teknolojiyi kullanarak otomotiv endüstrisine yönelik önemli hizmetlerini sürdürüyor.

İTÜ OTAM son olarak, İTÜ ARI Teknokent'te yer alan PIXSelect isimli teknogirişim şirketiyle birlikte Yapay Zeka Sürücü Davranışlarını İzleme projesini hayata geçirdi. Aracın dikiz aynasında yer alan yüksek çözünürlüklü kamerayla sürücüyü takip eden sistem, elde edilen görüntülerin yapay zeka tarafından analiz edilerek sürücüyü ve merkezi uyarmasına dayanıyor.

Sürücünün hareket halinde sigara içtiğini, telefonla konuştuğunu, uyukladığını veya emniyet kemerini bağlamadığını algılayabilen yapay zeka teknolojisi, kamera görüntülerini merkeze ileterek anlık uyarılarda bulunuyor.

- Big data'yı işleyerek firmalara sunacak

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, geçen ekim ayından itibaren İTÜ OTAM bünyesindeki test sürücülerinin, dinamometreler üzerinde 3 vardiya araç sürdüğünü ve bu durumun sürücülerle ilgili ciddi bir big data ortaya çıkardığını belirterek, "İşte bu big data'yı, işlemek üzere teknogirişim firmalarıyla ortak projeler üretiyoruz. 'Yapay Zeka ile Sürücü Davranışları İzleme' projemizi de İTÜ ARI Teknokent firmalarından PIXSelect ile birlikte geliştiriyoruz. Yapay zeka ile paylaştığımız data arttıkça, zeka seviyesi artıyor, daha hızlı tespit edebiliyor. OTAM'da testlerini yürüttüğümüz ve kullandığımız bu teknolojik çözüm ile forklift kullanıcılarından filolarındaki araçların sürücülerine kadar diğer firmalarımızın ihtiyacını karşılamaya da hazırız." ifadelerini kullandı.

- Yerli teknogirişim PIXSelect

PIXSelect Genel Müdürü Kerem Yazıcı ise yapay zeka ve görüntü işleme alanında önemli yetkinliklere sahip olduklarını aktararak, "Özellikle görüntü analizinde sürücü davranışları üzerine odaklanmış durumdayız. Sürücünün sigara içmesinden, yorgunluk analizine, trafikte risk oluşturabilecek telefon kullanımına kadar birçok davranışını yapay zeka sayesinde tespit edebiliyoruz. Bu bilgiyi de firmaların izleme merkezlerine anlık olarak bildirebiliyoruz. Yapay zeka üzerine çalışmalarımızı geliştirmek için test altyapısını ve sürücü davranış datalarını bize açan İTÜ OTAM'a özellikle teşekkürlerimizi iletiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

AA

Yorumlar (4)
ali 8 ay önce
Popomuza da lamba falan takın.Bir o kaldı zira...Tövbe tövbe...
Yönetici 8 ay önce
Taksilerin hepsi taksi içinde içiyor ne oluyor ceza mı uygulanıyor herkes kapalı alanda kahvede,cafede, apartman içinde,hastanelerde,otogarlarda,tren garında ceza nerede herkes her yerde içiyor cezanın adı var uygulayan yok şikayet etsen sen suçlu çıkıyorsun yani hepsi Faso fiso
Dursun ÇENGEL 8 ay önce
GEREKSİZ UYGULAMALARLA UĞRAŞMAK YERİNE TRAFİKTE SIKINTI YAPANLARIN, TİVİT ATANLARIN, ALKOLLÜ ARAÇ KULLANANLARA CAYDIRICI CEZA UYGULANSA İNSANI, KEMER, KORUMAZ YETERKİ ALLAH C.C. KORUSUN KEMERDEN BOĞULANLARI, TAKLA ATARKEN DIŞARI ÇIKAMAYIP DERENİN DİBİNE KADAR TAKLA ATIP SAKAT KALANLARI ÇOK DUYDUK KURALLAR İHLÂL EDILMEZSE KOLAY KOLAY KAZA YAPILMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM 40 YILLIK ŞEHİRLER ARASI ŞEHİR İÇİNDE ARAÇ KULLANAN BİREY OLARAK ADAM ARACININ İÇİN DE SİGARA İÇİYORSA KENDİNİ BAĞLAR OZAMAN NİÇİN SİGARA ,İÇKİ FABRİKALARI KAPATILMIYOR SAĞLIK İÇİN BU KADAR ZARARLI İSE ALLAH IN HUZRUNDA SORUMLU OLUNMUYORMU YOKSA MAKSAT CEZA YAZMAK İÇİN BAHANELERMİ
vatandaş 8 ay önce
arkadaş araba benim arabam sana ne .
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49