ANKETTE YÜZDE 95 LİYAKAT İSTİYOR

Öğretmenler yüz yüze eğitim programını, kısıtlı imkanlarla Uzaktan Eğitime uyarlama konusunda takdire değer bir başarı sınavı verdiler. Yöntem ve teknik bakımından eğitimini almadıkları ve imkansızlıklarla dolu bir sistemin uygulayıcısı oldular. Ne teknolojik araç temininden ve kullanımından ne de ücretsiz ağ desteğinden faydalandılar. Tüm olumsuzlukları en aza indirmek için varolan gayreti gösterdiler.

GÜNCEL 29.05.2021, 13:51
ANKETTE YÜZDE 95 LİYAKAT İSTİYOR

Öğretmenler yüz yüze eğitim programını, kısıtlı imkanlarla Uzaktan Eğitime uyarlama konusunda takdire değer bir başarı sınavı verdiler. Yöntem ve teknik bakımından eğitimini almadıkları ve imkansızlıklarla dolu bir sistemin uygulayıcısı oldular. Ne teknolojik araç temininden ve kullanımından ne de ücretsiz ağ desteğinden faydalandılar. Tüm olumsuzlukları en aza indirmek için varolan gayreti gösterdiler.

Ancak, MEB’in 2020 ödül listesinde 8 bin 439 personelden sadece 2 bin 424 öğretmenin adı geçti. Bunun üzerine sosyal medya üzerinden öğretmen gruplarından “Milli Eğitim Bakanlığı personeline Başarı, Üstün Başarı Belgesi ve ödül dağıtımında liyakat esas alındığını düşünüyor musunuz?” diye sorduk. İki gün içinde bu ankete 6442 kişi katıldı. Ankete katılanlardan 6102 kişi “HAYIR”, 224 kişi “EVET”, 112 kişi de “KARARSIZIM” cevabını verdi. Ne yazık ki katılımcıların % 95’i ödül dağıtımında liyakatın esas alındığına inanmıyor. Ödüllendirmede ortaya çıkan bu tablo bir yandan öğretmenin motivasyonunu bozarken bir yandan da MEB’e olan güvensizlik sorununu işaret ediyor. Bu güvensizliğin sebebi MEB olmasa da yıpranan, yıpratılan adres MEB gibi görünüyor.

Sonuç itibarı ile ödül teklifinde bulunanlar ve ödüle hak kazananları belirleyen değerlendirme komisyonları ortaya koydukları bu tablo ile liyakat konusunda öğretmenlerde MEB’e karşı güven kuşkusu yaratmıştır.. Ayrıca, öğretmenler ankete yaptıkları yorumlarla, MEB’ in taşra teşkilatlarındaki ve okullarda yaşanan liyakat ve kayırma kaygılarını da dile getirerek seslerini duyurmaya çalışmışlardır. İşte yorumlardan bazıları....

“Asla diye bir seçenek de koysaydınız.”

“Liyakat kelimesini hatırlayan kaldı mı?”

“Liyakat=şeref ve çalışkanlık. Ancak takdir hak edene değil malumlara gitmeye devam ediyor.”

“Hep de Milli Eğitim Müdürleri, şube müdürleri almış , ayıp ya . Millete etik anlat sen etiğe uygun davranma.”

“Müdür ,müdür yardımcısı ,ilçe meb çalışanı olmak yeterli”

“Her zamanki gibi körler sağırlar muhabbeti hocam”

“Tabi ki hayır tek bir sendikanın tekelinde ödül dağıtıp, yine birbirlerini alkışlıyorlar. Körler sağırlar birbirini ağırlar.”

“Valiye teklifi kim götürüyor acaba komsu okulun müdüru mü”

”Kapasite, yetenek, yeterlilik,ehliyet ve liyakata göre ödül verildiğine hiç inanmadım ve inanmıyorumda!...

Gerek Milli Eğitim Bakanlığı, gerekse Bakanlığa bağlı İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile diğer Kamu Kurum ve/veya Kuruluşlarındaki amirler kendi adamlarına ve kendine yalakalık yapanlara ödül vermektedirler!...”

“Ben teşekkürden vazgeçtim biraz kibar saygılı olunsa o bile yeter. Liyakatsiz insanlardan liyakat beklemeyin.”

“Yazık gerçekten, emeği çabası çok net görüldüğü halde görmezden gelinen o kadar çok arkadaşımız var ki. Umarım hevesleri kırılmaz, ama eminim onlar zaten yaptıklarını, başardıklarını keyif aldıkları, sevdikleri için yapıyorlar ve aynı şekilde devam edecekler. Her ne kadar görmezden gelinsede yapılan, üretilen, başarılan şeylerin hazzını almak en keyiflisi öğretmenlerim.”

“Kurumlar şöyle dursun Liyakat kelimesi TDK dan bile kalktı”

“Ulufe olarak dağıtılır”

“2 yıl resim sergisi açtım sergide duvarlar her yer resim tuvalden ahşaba kadar gulingden ebruya kadar hatta şiirden tiyatro ya kadar atölye yaptım hem TV hem gazetelere cikdik sonuç başka okullardaki resim öğretmenleri hocam kaçıncı başarı belgen oldu dediklerinde bendeki cevap oda ne .Liyakat yok bu”

“MEB öncelikle hak yediği mahkemece onaylanmış haksızlıkları savunmaktan vazgeçsin. Tüm üst yöneticileri mülakatla sendika ve siyaset referansından seç, sonra onlar adaletli ödül dağıtsın , tilkiye tavuk kümesi emanet etmek tam da bu”

“Haýirrrrrrrrrr .Torpillllll varrr aymi semdikadan olmak ilk şarttttt”

“Sadece malum sen mudurlerihe var odul”......

Keşke bu yorumlar hiç olmasaydı. Öğretmenlerimiz mutluluklarını dile getirebilselerdi. Emeğin, çalışmanın karşılığını alsalardı. Motivasyonları bozulmasaydı. Umutsuz, kaygı dolu cümleler kurmasalardı. Keşke öğretmenlerin güveni sarsılmasaydı. Keşke ehliyet ve liyakat çizgisi ödülde belirleyici olsaydı.

Temennimiz ehliyet ve liyakatın tartışma konusu olmadığı ödül listeleri olsun. Emeği farkedilen, hak ettiği değeri gören, yüzü gülen öğretmenler olsun temennimiz. Öğretmenlerin içindeki heyacan ve çalışma azmi söndürülmesin, öğretmenler küstürülmesin. Öğretmenler küstürülmesin ki yek vücut daha güzel bir gelecek için eğitim meşalesinin ışığıyla aydınlatsın vatan topraklarını.

Kadriye DEMİREL

TES Antalya 2 Nolu Şb. Bşk. Yrd.

Yorumlar (8)
Kadir 4 ay önce
Ödül sistemini bilmiyorum ama,ödülü alanların %80 ninin kimler olabileceğini tahmin edebiliyorum.liyakatmı oda ne hangi kurumlarda uygulanıyor.
Mehmet ERDEM 4 ay önce
Bakanlık yönetmelikte belirlenen başarı belgesi almak için yapılan çalışmaların hepsini ödüllendirmiştir. İtiraz eden Öğretmen arkadaşlar bir baksınlar yönetmelikte belirtilen kriterlerde hangi çalışmayı yapmışlar da ödülünü alamamışlar? Varsa bir hak yeme kendileri ile ilgili dilekçe ile başvuru yapsınlar. Diyeceksiniz ki peki bu öğretmenler nasıl aldı? Onlar filiasyon ekibinde görev alanlar ve üretim aşamasında çalışan eba ders programlarında görev alan ders anlatanlar ve Proje yapan öpremenlerdir. Ben şahidim hak edenlerin hepsi başarı belgelerini almıştır. İstisnalar olabilir onlarda başvuru yapsınlar
Adil Düzen 4 ay önce
Şu haberi ve burada yazilan yorumları akparti yöneticileri okusa ve mini minnacık özeleştiri yapsa 2023 secimleri onlar icin cok daha kolay olur. Feto eskilerinden Ömerler cıkmaz. Memur kesimi her seyin farkında..
EĞİTİMCİ 4 ay önce
MEB'de liyakat o kadar iyi ki soruşturma ile yeri değiştirilen okul müdürü İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olarak atanıyor. Sebebi mi SENDİKA.
Müselmaann... 4 ay önce
Yaradanı anlatmaya gerek yok... Elbet bi bildiği vardır RAHMAN VE RAHİM olan ALLAH ın... Adaleti tam terazisi denktir... Evellahhh..
Yüzde yüz mülakat! 4 ay önce
Bir bakan değişikliği ile 2014-2017 arası yazılı sınavsız sendika mülakatları yeniden gelecek! Liyakat bu ülkede gereksiz bir kavram!
Öğretmen 4 ay önce
Kesin tüm liyakatlılar eğitim birsen dedir
Liyakatsız mülakatlı yıllar! 4 ay önce
Proje okul ayağı ile 2014-2017 mülakatları ile yapılan sendika atamaları devam ediyor ve siz kalkmış liyakattan bahsediyorsunuz!
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49