Ankara Eğitim Platformu yüz yüze eğitimin 15 Şubat'ta başlatılmasını istedi

"Koronavirüs salgını döneminde öğrencilerin akademik kayıpları uzaktan eğitimle telafi edildi. Ancak fiziksel ve psikolojik açıdan öğrenciler ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya"- "Öğretmenlerimizin en erken tarihte aşılanmasıyla yüz yüze eğitime geçiş süreci çok daha hızlı olacaktır"

GÜNCEL 29.01.2021, 11:29
Ankara Eğitim Platformu yüz yüze eğitimin 15 Şubat'ta başlatılmasını istedi

Ankara Eğitim Platformu Başkanı Mirkan Aydın, küresel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde öğrencilerin akademik kayıplarının uzaktan eğitimle telafi edildiğini ancak fiziksel ve psikolojik açıdan ciddi sağlık sorunlarının söz konusu olduğunu belirterek, "Bu nedenle 15 Şubat'tan itibaren okulların yüz yüze eğitime başlaması, öğrenciler açısından bir zaruret haline gelmiştir." dedi.

Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 11 aydır okulların yüz yüze eğitime kapalı olduğuna dikkati çekti.

"Küresel yeni tip koronavirüs salgını döneminde öğrencilerin akademik kayıpları uzaktan eğitimle telafi edildi. Ancak fiziksel ve psikolojik açıdan öğrenciler ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya. Bu nedenle 15 Şubat'tan itibaren okulların yüz yüze eğitime başlaması öğrenciler açısından zaruret haline gelmiştir" diyen Aydın, özellikle aylar boyu evde kalmanın çocuk sağlığı üzerindeki etkisinin endişe verici boyutlara geldiğini ifade etti.

İnternet bağlantısı, akıllı cihaz, televizyon gibi uzaktan eğitim araçlarına erişim imkanı olmayan öğrencilerde kalıcı öğrenme kayıplarının da başladığını kaydeden Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Günlük rutinleri bozulan öğrencilerin, alışkanlıklarını da kaybetmelerinden dolayı yıllar boyunca büyük emeklerle tesis edilen okuma, spor yapma, sanat gibi becerileri de kaybolmaktadır. Uzaktan eğitimde, deneyim yaşamayan ya da akranları ile etkileşim kuramayan çocuklar, öğrenme motivasyonlarını kaybetmektedir. Uzaktan eğitim süresi uzadıkça telafinin mümkün olmadığı durumlar ortaya çıkmakta, öğrenci okul ortamına tamamen yabancılaşmaktadır. K12 seviyesinde, uzaktan eğitim denenmiş bir model olmadığından, mutlaka yüz yüze eğitim uygulamalarının desteklenmesi gerekmektedir."

- "Evde kapalı kalan öğrencilerde psikolojik sorunlar ortaya çıkıyor"

Aydın, öğretmenlerinden ve arkadaşlarından uzak kalan öğrencilerin sosyal becerilerine ket vurulduğunu vurgulayarak, tüm gün evde kapalı kalan öğrencilerde psikolojik sorunların ortaya çıktığını anlattı.

Uzaktan eğitimin hareketsiz formatı nedeniyle öğrencilerin başta göz ve omurga sağlıklarında ciddi sorunlar yaşadığını aktaran Aydın, "Hareketsiz kalan öğrencilerde obezite sorunları ortaya çıkmaktadır. Eğitim almak için öğrencilerin gün boyu ekrana maruz kalması, internetin zararlı içerikleri yanında oyun-sosyal medya ya da bilgisayar bağımlılığı gibi büyük sıkıntılara sebep olmaktadır." diye konuştu.

- "Yetişkin olmadığı durumlarda uzaktan eğitim faydadan çok zarar veriyor"

Aydın, küçük yaş gruplarının uzaktan eğitim araçlarını kullanımı sırasında bir yetişkinin refakat etmesi gerektiğine işaret etti. Büyük yaş gruplarında ise öğrencinin teknolojinin olumsuz yanlarına maruz kalmaması için yine yetişkin denetimi gerektiğini söyleyen Aydın, evde yetişkin olmadığında uzaktan eğitimin faydadan çok zarar verdiği durumların meydana geldiğini, ayrıca ailelerin bakıcı bulmak için üstlendikleri masrafın hane bütçesinde ciddi yüke neden olduğunu anlattı.

Aydın, okulların kapalı olduğu dönemde maddi gücü yüksek ailelerin çocuklarının kurs ya da özel ders aldığını dile getirerek, dar gelirli ailelerin bunu sağlayamamalarının da toplumsal açıdan sorunlu olduğunu vurguladı.

Yüz yüze eğitimin başlatılması için öğretmenlerin aşılanmasının da önemine dikkati çeken Aydın, "Öğretmenlerimizin en erken tarihte aşılanmasıyla yüz yüze eğitime geçiş süreci çok daha hızlı olacaktır." dedi.

Aydın, platform üyesi okulların yüz yüze eğitim için tedbirlerini aldıklarını belirterek, okullarda HES kodu uygulaması ve güvenli ortamda eğitim vermek üzere hazır olduklarını ifade etti.

Yorumlar (17)
Vatandaş 5 ay önce
Özel okulcu beyefendi tabiki toplumdan önce cebini sağlığını düşünecek
PEH PEH PEH 5 ay önce
Ankara Eğitim platformuymuş. Kimlermiş bunlar? Eğitim rantının başında bulunanlar mı? Okullar mart sonu nisan başından önce açılmamalı. 15 şubatta açacağınız okulları nisan başında havaların güzelleştiği sınıfların güzelce havalandırılmaya başlandığı anda kapatırsınız. Nisanda açılan okullara haziran a kadar açık kalır. Kayıt yenileme ve bursluluk sınavları ile öğrenci avındaki özel okulların baskısına boyun eğilmesin.
BAYRAKTAR 5 ay önce
ANKARA EGİTİM PLATFORMU NUN ÖZELLİĞİ NEKİ BİLİM KURULU BİLEM TEHLİKELİ DİYORKEN BAKANLIK ÖĞRETMENİNİ AŞILAMAMIŞKEN OKULLAR AÇILSIN PEK ÇOK OKULDA YETERLİ TEMİZLİK GÖREVLİSİ BİLEM YOK MEVCUT HİZMETLİLERE GAZ VERİLEREK ÜSTÜN KÖRÜ TEMİZLİK YAPTIRILIYOR.
Öğrenci 5 ay önce
Ankara Eğitim Platformunu biraz araştırdım da neredeyse tüm özel okullar bağlıymış.Anlaşıldı neden bir an önce yüz yüze eğitime geçmek istedikleri.Öğrencinin öğretmenin sağlığını hiç düşünüyorlar mı acaba özel okullar?
ZAFER 5 ay önce
İNSANLARIN SAĞLIĞI MI ÖNEMLİ SİZİN PARA KAZANMANIZ MI
Erdoğan 5 ay önce
Bunlar için insan sağlığının önemi yok. Bakmayın böyle öğrencilerin sağlığı ilgileniyormuş gibi yapmalarına. Varsa yoksa para.
Cavid 5 ay önce
Egitim sizin umrunuzda mi varsa yoksa para. Ulke hastaliktan geberse gene de okulla acik kalsin para gitmesin. insAllah ates bu boyle dusuneni bu aciklamayi yapani da yakar.
Harun Cakir 5 ay önce
Kim bu playform ilk defa duydum ben ankarada 35 yillik egitimciyim mantar gibi garip seyler uremeye basladi bunlar.biz egitimcileri temsil.etmiyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49