Anayasa Mahkemesi'nden yeni karar: Medya kuruluşlarını bakan kapatamaz

Anayasa Mahkemesi (AYM), medya kuruluşlarının, ilgili bakanın onayıyla kapatılması ve bunların mal varlığının Hazine'ye devrini düzenleyen maddesini oy çokluğu ile iptal etti.

GÜNCEL 09.04.2021, 08:46
Anayasa Mahkemesi'nden yeni karar: Medya kuruluşlarını bakan kapatamaz

Resmi Gazete'de gerekçesiyle yayımlanan kararda, dava konusu düzenlemenin, "olağanüstü halin ilanına neden olan tehdit veya tehlikelerin bertaraf edilmesine yönelik olmasına rağmen OHAL süresini aşacak biçimde uygulanmaya imkan verdiği", özel radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete ve dergilerin, yayınevi ve dağıtım kanallarının belirli şartlar altında kapatılmasını öngörmek suretiyle "ifade ve basın özgürlüğüne sınırlamalar getirdiği" kaydedildi.

Düzenlemede geçen, "aidiyet, iltisak, irtibat" kavramlarının hukuki niteliği ve objektif anlamının yargı içtihatlarıyla belirlenebileceği vurgulanarak, bu kavramların içinde bulunulan döneme göre farklı yorumlanabilmesinin mümkün olduğuna işaret edildi. AYM, kanunun, "OHAL süresince soruşturma ve kovuşturmalarda tahliye taleplerinin dosya üzerinden karara bağlanması"nı öngören kuralının da iptaline hükmetti. "OHAL süresince yayımlanan kanun hükmünde kararnameler kapsamında alınan kararlar ve yapılan işlemler nedeniyle açılan davalarda yürütmenin durdurulmasına karar verilemez" şeklindeki kanun hükmü de anayasaya aykırı bulundu.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 16 Nisan 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49