ALİ YALÇIN, MEMURA İYİ GELMEDİ!

Ali Yalçın’ın, Kamu Görevlileri Heyet Başkanı olarak görev yaptığı Toplu Sözleşme Görüşmeleri döneminin, çeyrek altın ve Dolar cinsinden bilançosu adeta memurun ekonomik çöküşünün de tablosu gibi… Kamudan haber yazarı Ahmet Devrim Kaya yazdı…

GÜNCEL 03.01.2021, 18:17 03.01.2021, 18:31
ALİ YALÇIN, MEMURA İYİ GELMEDİ!

Kamudanhaber- Özel haber

Ahmet Devrim Kaya 

Ali Yalçın, 2015 Yılından bugüne Toplu Sözleşme Görüşmelerinde hükûmetin muhatabı olan yetkili konfederasyon Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen’in Genel Başkanı olarak Türkiye’deki tüm memurlar adına, Kamu Görevlileri Heyet Başkanlığını yürütüyor.

Ali Yalçın, 19-20 Şubat 2011 tarihinde yapılan 4. Olağan Genel Kurul'da Eğitim-Bir-Sen Genel Basın Yayın Sekreterliği'ne seçildi. 21-22 Şubat 2015 tarihinde yapılan 5. Olağan Genel Kurul'da Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanlığa seçilen Ali Yalçın, 18-19 Nisan 2015 tarihinde Memur-Sen 5. Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçimle Memur-Sen Genel Başkanlığı'na seçildi. Ali Yalçın, 16-17 Şubat 2019 tarihinde yapılan 6. Olağan Genel Kurul'da yeniden Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanlığa seçilirken, 20-21 Nisan 2019 tarihinde Memur-Sen 6. Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçimle de 2. defa Memur-Sen Genel Başkanlığı'na seçildi.

Bugüne kadar 3 toplu sözleşme, Kamu Görevlileri Heyeti adına Ali Yalçın Başkanlığındaki heyet tarafından yürütüldü. “Kamu Görevlileri Heyet Başkanı Ali Yalçın, masada Kamu İşveren Heyet Başkanı olan Bakan’ın yanına oturmalı! Hayır, efendim… Karşısına oturmalı! Ali Yalçın, ayağa kalktı! Neden bize haber vermeden ayağa kalktı? Kalkardı, kalkamazdı.” tartışmaları sonrasında Ali Yalçın, 2018-2019 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşmede çok eleştirilen %3,5 zamma imzayı attı. İmzayı attı, atmasına da o imzayı attığına öyle bir pişman oldu ki bir sonraki toplu sözleşmede imza atacak takati kalmadı.

Ali Yalçın’ın, Kamu Görevlileri Heyet Başkanı olarak görev yaptığı Toplu Sözleşme Görüşmelerine ait; 2015-2020 Yılları arasındaki memur maaşlarının çeyrek altın ve Dolar bazında yer aldığı maaş tablosu:

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın Kamu Görevlileri Heyet Başkanı olduğu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in de Kamu İşveren Heyet Başkanı olduğu 2016 ve 2017 Yıllarını kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmede:

- 2016 yılında ilk 6 ay için %6, ikinci 6 ay için %5 oranında maaş zammı, artı enflasyon farkı kadar ilave zam yapıldı.

- 2017 yılında ilk 6 ay için %3, ikinci 6 ay için %4 oranında maaş zammı, artı enflasyon farkı kadar ilave zam yapıldı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın Kamu Görevlileri Heyet Başkanı olduğu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun da Kamu İşveren Heyet Başkanı olduğu, 2018 ve 2019 Yıllarını kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmede:

-2018 yılında ilk 6 ay için %4, ikinci 6 ay için %3,5 oranında maaş zammı, artı enflasyon farkı kadar ilave zam yapıldı.

- 2019 yılında ilk 6 ay için %4, ikinci 6 ay için %5 oranında maaş zammı, artı enflasyon farkı kadar ilave zam yapıldı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın Kamu Görevlileri Heyet Başkanı olduğu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un da Kamu İşveren Heyet Başkanı olduğu, 2020 ve 2021 Yıllarını kapsayan 5. Dönem Toplu Sözleşme Ali Yalçın tarafından imzalanmamış, Kamu Görevlileri Hakem Kurulunca, Kamu Görevlilerinin Maaşlarına;

-2020 yılında ilk 6 ay için %4, ikinci 6 ay için %4 oranında maaş zammı, artı enflasyon farkı kadar ilave zam yapıldı.

- 2021 yılında ilk 6 ay için %3, ikinci 6 ay için %3 oranında maaş zammı, artı enflasyon farkı kadar ilave zam yapıldı.

Geçen 3 toplu sözleşmede Kamu İşveren Heyeti Başkanları sürekli değişti. Değişmeyen, Kamu Görevlileri Heyet Başkanı Ali Yalçın’dı. Ali Yalçın, kâh! Yüzde 3 buçuğa imza attı. Kâh! Ayağa kalktı, protesto etti. İmzalamadı! Memurun, tek haneli zamlardan yana kaderi de bir türlü değişmedi.

O, şimdi Ağustos’taki 4.Toplu sözleşmesini, 2022-2023 Yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmesini bekliyor. Memur da kaderinin değişmesini…

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları MYZ DİJİTAL MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (53)
öğretmen 9 ay önce
öğretmenlerimizin bu tablonun sorumlusu eğitim bir sen'den istifa etmelerini bekliyoruz
Kemal 9 ay önce
Ne diye istifa edeceğiz anlamadık.sanki kamu sen dönemini unuttuk yada çok eskilere gidildiğinde KESK dönemi. hükümet vermezse ne yaparsan yap olmaz. Üstelik sizin sendika ne yapıyor anca anket vay memur aç vay memur yoksul .sizde aynısının hadi ordan bilmesek bizi de kandiracaklar
Adem 9 ay önce
Toplu sözleşme demeyin şu tiyatroya ali yalçın hışımla kalktı 3.5 imza attı
Memur 9 ay önce
İstifa Ali Yalçın istifa, kapatın bu sendikaları
Beyhan 9 ay önce
Başkan şimdi çıkar kümülatif diye başlar :)
Ali 9 ay önce
Bana göre Ali Yalçın in tek beklentisi meclise girebilmek.
Su ana kadar başarılı. Hep hükumeti memnun etti. Memur asla umrunda değil. Adı buçuk aliye çıktı.
Büro 9 ay önce
Bir vekil koltuğu verilir otururyer içer başka ne işe yararlar
aras 9 ay önce
adanalı saçmalama.ismail koncuk gitmemek için elinden geleni yaptı.içerden vurdular onu.ayrılmak zorunda kaldı.maaş zammı toplantısından önce istifa etmelidir memursenden memurlar.mayıstan önce.bu adamlarla zam falan alamayız kardeşim.alım gücümüz yerle yeksan oldu.bence kamu sen e verilmelidir yetki.
adanalı 9 ay önce
doğru söylüyorsunuz ismail koncuk gibi ahmet gündoğdu gibi
aslan 9 ay önce
tamam iyi diyorsunuz da bunca üye halinden memnun demeki daha çok üye topluyor
Veli 9 ay önce
Ali Yalcin mi.Memur sevici ,ogretmen sevici.Yani bizleri cooook seviyo cooook
ramiz 9 ay önce
insan çok sevdiğini s
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49