Ali Yalçın:'Enflasyon, maaşları ve gelirleri eritmeye devam ediyor'

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda 'Enflasyon maaşları ve gelirleri eritmeye devam ediyor' ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 03.05.2021, 13:02
Ali Yalçın:'Enflasyon, maaşları ve gelirleri eritmeye devam ediyor'

Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra memur sen başkanı Ali Yalçın sosyal medya hesabından önemli paylaşımlarda bulundu.

Genel Başkan Ali Yalçın'ın twitter adresinden yapmış olduğu paylaşımlar ;

1- Nisan ayında %1.68, ilk dört ayda %5.45 'lik enflasyon oranları; “ENFLASYON, maaş ve gelirleri ERİTMEYE ve YE(N)MEYE devam ediyor.” manşetini atmayı, seyyanen zam teklifimizi hatırlatmayı, seyyanen zam tutarını/oranını ise artırmayı gerektiriyor.

2- “Yükselen Enflasyon-Yerinde Sayan Maaş”; ekonomik açıdan çelişki, emeğin hakkını teslim noktasında apaçık adaletsizliktir. Nisan enflasyonu üzerinden düz hesapla, kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine dair yaklaşık %2,45’lik enflasyon farkı/enflasyon kaybı oluşmuştur.

3-Kamu İşvereni ve Hakeminin yazıp hüküm altına aldıkları 5. Dönem Toplu Sözleşme’yle; 2021 yılı  için kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine %3+%3 artış yapmakla yetinmişlerdi. 

Teklife tepki koymuş, metne imza atmamış, şerhimizle gerekçelerimizi duyurmuştuk.

4-Memur-Sen olarak yaptığımız uyarıların gerekliliği,gerçekliği, İşveren ve Hakemin tek başına yaptığı artışın yetersizliği; 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da ortaya çıkıyor. Yılın dördüncü ayında enflasyon, maaş ve ücretlere yapılan yılık %6’lık artış oranına ulaştı.

5- İşveren ve Hakemin 2019 Ağustos’unda esas aldığı enflasyon hedefi ve tahmin, artık seyyanen zam ile tazmin gerekçesidir. Enflasyon karşısında yenilmeye, ezilmeye son vermek, seyyanen zam teklifimizi, oranı güncelleyerek gerçekleştirmek verilmiş sözlerin/adaletin gereğidir.

Yorumlar (32)
Mehmet Y. 1 hafta önce
Erimesine eridi de sormazlar mı yetkili sendika olarak sen ne yaptın?
Adil Düzen 1 hafta önce
Yine bana bir gülme geldi:))
Yaw he 1 hafta önce
Kapa çeneni ya hala konuşuyor utanmadan
mahmut 1 hafta önce
geç bunları sarı sendika szin gibi sendkaların eseri. kayıtsız şartsiz iktidarı desteklersiniz
Murat 1 hafta önce
Oooo paşam günaydın. İmzayı atarken sesin çıkmıyordu. Benim de çocuğumunda eşiminde hakkı sana ve senin yönetimine zehir zıkkım olsun. Öbür tarafta senle hesaplaşacağız. Kamu görevlilerinin hakkını Allah senden soracak kataküllilerinizi soracak inş..
Kaptan-ı derya 1 hafta önce
Söyleyene bak buçuk Ali bırak bu boş muhabbeti seni öğrendik
Hakan 1 hafta önce
Komik olma. İmzayı ben mi attım
Erzurumlu 1 hafta önce
Çok doğru tespitler. Bu yıl yetkiyi alınca daha iyisini yapacaklar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 12 Mayıs 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49