Akar'ın eski yaverinden "Bana bir şeyler içirdiler" iddiası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili, aralarında sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyelerinin de bulunduğu 221 sanığın yargılandığı "çatı" davasına sanık savunmalarıyla devam edildi.

GÜNCEL 13.11.2017, 14:35
Akar'ın eski yaverinden "Bana bir şeyler içirdiler" iddiası

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Yerleşkesi'nde görülen duruşmada, ilk olarak olay tarihinde kurmay binbaşı  rütbesiyle GenelkurmayBaşkanlığı Personel Başkanlığı albay Cemil Turhan'a  bağlı şekilde Yurt Dışı Kadro İşlem Subayı olarak görev yapan sanık Kenan  Yıldırım savunma yaptı.

Mesai bitse dahi karargahtaki sıralı komutanlar çıkmadan kendilerinin  de çıkamadığını belirten Yıldırım, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz günü de  akşam saatlerinde şube müdürünü göremediği için izin isteyemediğini ve  karargahtan ayrılamadığını savundu.

Banka işlemlerini kontrol etmek için kantin bölgesindesi ATM'ye  gittiğini anlatan Yıldırım, buradan nizamiyedeki personelin yanına geçtiği sırada  silah sesleri gelmeye başladığını ve kendini korumaya aldığını söyledi.

Silahsız ve teçhizatsız olduğunun kamera kayıtlarında görüldüğünü  ifade eden Yıldırım, ortalık sakinleşince muhafız tabur komutanının ambulansa  bindirilmeye çalışıldığını gördüğünü ve onunla birlikte ambulansa bindiğini ve  hastaneye gittiklerini kaydetti.

Yıldırım, yaşananların darbe girişimi olduğunu hastanedeki  televizyondan öğrendiğini iddia etti.

Sanık Yıldırım, sabaha kadar acil serviste beklediğini, tüm gece  boyunca imkanı olmasına rağmen Genelkurmaya dönmediğini, darbe girişimine iştirak  etmediğini öne sürdü.

Önceki ifadelerini reddetti

Olay tarihinde yarbay rütbesiyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi  Akar'ın emir subayı olarak görev yapan sanık Levent Türkkan, savunmasında önceki  ifadelerini reddetti.

Yaşadıklarının kelimelerle ifade edilemeyeceğini, görüntülerinin bunun  en büyük kanıtı olduğunu savunan Türkkan, "Her şey hayal aleminde gibiydi, bana  bir şeyler içirildiğini düşünüyorum." dedi.

Sanık Türkkan, bilinci yerinde olmayan birine her şeyin  söylettirilebileceğini, imzalattırılabileceğini söyledi.

Önceki ifadelerine kendisinin de inanamadığını ileri süren Türkkan,  mahkeme huzurunda ifade vereceği bugünü sabırsızlıkla beklediğini kaydetti.

 Genelkurmay Başkanının yaveri olduğu için olayın üzerine yıkılmaya  çalışıldığını iddia eden Türkkan, darbeci ve FETÖ'cü olmadığını savundu.

O gece Mehmet Dişli'nin Akar'ın yanına girdiğini, bir süre sonra özel  kuvvetler personelinin karargaha geldiğini anlatan Türkkan, bu kişilerin  "Komutan'ın güvenliği söz konusu, acil tahliye etmemiz gerekiyor, sen  gelmeyeceksin." dediklerini ve gittiklerini savundu. Türkkan, Akar'ı derdest  etmediğini, aksi halde kendisinin de bu ekiple Akıncı Üssü'ne gitmesi gerektiğini  öne sürdü.

Akar götürüldükten sonra televizyondan olayların farklı geliştiğini  anladığını, bunun üzerine yan odaya geçtiğini ve sabaha kadar hiçbir olaya  karışmadığını öne süren Türkkan, ortalık karışık olduğu için Akar'ın şahsi  eşyalarını toplatarak, emniyete aldırdığını, hiçbir şeye karışmadığı için de  sabah polise bilgi vermeye kendisinin gittiğini kaydetti.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ı kendisinin  aramadığını, Çolak tarafından arandığını savunan Türkkan, Çolak'ın çatışma  olmasına karşın karargaha gelmesinin normal olmadığını iddia etti.

Sanık Türkkan, "Tamamen masum ve suçsuzum." dedi.

 Sulh ceza hakimliğinde de itiraf etmiş

Daha sonra Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, sanığa önceki ifadelerini sordu.  Sanık Türkkan, bunları kabul etmediğini söyledi.

Bunun üzerine Dik, Türkkan'ın dövülmediğini, işkenceye uğramadığını,  üzerindeki yaraların gözaltı sırasında oluştuğunu belirterek başladığı ve  itiraflarda bulunduğu, kayıt altına da alınan avukat huzurundaki sulh ceza  hakimliği ifadesini okudu.

Duruşma, öğle arasının ardından Türkkan'ın çapraz sorgusuyla devam  edecek.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49