Açıkta olan 12 bin polisin durumu titizlikle inceleniyor

Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, "17-25 Aralık kumpası sonrası FETÖ ile irtibatı veya iltisakı tespit edilen 22 bin 987 teşkilat mensubu meslekten ihraç edilmiş, resen emekli veya istifa gibi nedenlerle meslekten ayrılan personelden bin 393'ünün de rütbe, unvan ve bunlardan doğan hakları geri alınmıştır. Halen görevlerinden uzaklaştırılmış 12 bin 36 mensubumuzun durumları ise titizlikle incelenmektedir." dedi.

GÜNCEL 12.12.2017, 12:55
Açıkta olan 12 bin polisin durumu titizlikle inceleniyor

Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, "17-25 Aralık kumpası sonrası FETÖ ile irtibatı veya iltisakı tespit edilen 22 bin 987 teşkilat mensubu meslekten ihraç edilmiş, resen emekli veya istifa gibi nedenlerle meslekten ayrılan personelden bin 393'ünün de rütbe, unvan ve bunlardan doğan hakları geri alınmıştır. Halen görevlerinden uzaklaştırılmış 12 bin 36 mensubumuzun durumları ise titizlikle incelenmektedir." dedi.

Altınok, PEKOM Merter Polis Evi'nde düzenlenen Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Tefti Kurulu Başkanlığı Müfettişlik Temel Eğitimi ve Güncelleme Semineri'nde yaptığı konuşmada, ülkenin her köşesinde insanları yarından emin, korkudan uzak yaşatmanın devletin ve güvenlik birimlerinin en temel görevi olduğunu ifade etti.

Hukukun üstünlüğünü esas alan, insan hakları ve demokratik değerlere saygılı, gücünün kaynağını kanundan alan, halkın takdirine mazhar olmuş bir teşkilat olduklarını vurgulayan Altınok, "Teşkilatımız suç ve suçluyla büyük bir kararlılıkla mücadele ederken, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan, birlik ve beraberliğimizi hedef alan, devletimizi adeta ahtapot gibi sararak, eşi görülmemiş ihanetlerle yüz yüze bırakmaya çalışan terörist unsurlara da hak ettikleri cevabı en iyi şekilde vermektedir." dedi.

17-25 Aralık kumpası, "hendek ve çukur ihanetleri" ve 15 Temmuz darbe girişiminin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dirayetli duruşu, hükümetin kararlılığı, milletin dünyaya örnek desteği, ordu içindeki gerçek vatan evlatları ve Türk Polis Teşkilatı'nın "destansı" kahramanlıklarıyla önlendiğini hatırlatan Altınok, şöyle devam etti:

"Özellikle FETÖ ile 17-25 Aralık kumpasının hemen ardından gerektiği gibi mücadele eden, tehlikenin farkında olarak hem genel operasyonlarla hem de kendi içindeki temizlikle uğraşan bir teşkilattan söz ediyorum. 17-25 Aralık kumpası sonrası FETÖ ile irtibatı veya iltisakı tespit edilen 22 bin 987 teşkilat mensubu meslekten ihraç edilmiş, resen emekli veya istifa gibi nedenlerle meslekten ayrılan personelden bin 393'ünün de rütbe, unvan ve bunlardan doğan hakları geri alınmıştır. Halen görevlerinden uzaklaştırılmış 12 bin 36 mensubumuzun durumları ise titizlikle incelenmektedir. 15 Temmuz öncesi içimizdeki hainlerin de elebaşlarını uzaklaştırmasaydık, önemli birimlerimizden hain militanları ayırmasaydık, 16 Temmuz'da nasıl bir sabaha uyanırdık onu herkes merak ediyor."

- "Hainler bulunup ayıklandı"

Türk polisinin kendi içindeki hainleri başarılı ve titiz şekilde temizleyerek, 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinde en temel rolü oynadığının altını çizen Altınok, böyle bir teşkilatta hizmet etmekten övünç duyduğunu dile getirdi.

Bu hassas dönemde teşkilat mensuplarının omuzlarına ağır bir yük bindiğini de vurgulayan Altınok, şöyle devam etti:

"Gece gündüz demeden yürüttüğünüz soruşturmalar sonucu elde edilen tespitlerle içimize sızan hainler bulunup ayıklanmış ve yargı önünde hesap vermeleri sağlanmıştır. Yürüttüğünüz hassas soruşturmalardan ve hainlerin yargılanma safahatlarından, FETÖ unsurlarının sadece devleti ele geçirmeye çalışmayıp, her türlü devlet düşmanı örgüt, kişi ve hatta dış unsurlarla temas halinde olduklarını, aslında şu anda ulaşılan başarılarımızın daha önceden de elde edilebileceğini ibretle öğreniyor ve görüyoruz."

Altınok, Emniyet Teşkilatı'nın insan odaklı, temel hak ve özgürlüklere saygılı, hukukun üstünlüğünü benimsemiş, demokrasi kültürünü ön planda tutan, çağdaş bir yönetim anlayışıyla görevini en iyi şekilde yerine getirmeye devam edeceğini bildirdi.

Selami Altınok, Anadolu coğrafyasının vatan yapılmasında ve vatan olarak kalmasında mücadele ederken şehit düşenleri rahmetle, gazileri ise minnetle andı.

- "Saldırıları, İstanbul olarak çok yakından ve derinden hissettik"

İstanbul Valisi Vasip Şahin, teftişin idarenin ayrılmaz bir parçası olduğunu, icra edenlerin mutlaka doğrular yanında birtakım eksikler ve yanlışlar da yapabileceğini dile getirdi.

Teftişin, doğruların yanında eksiklikler ve yanlışlıkların telafisi noktasında öncelikle rehberlik görevini yerine getirdiğinin altını çizen Şahin, "Daha sonra varsa sorumluları, bu hususta kasıtlı hareket edenler, onların da ayıklanmasını sağlar. Bu anlamıyla idarenin ayrılmaz bir parçasıdır ve önemli bir misyonu ifa eder." dedi.

İstanbul'da teftiş kuruluna yük bırakmadan kendi soruşturmalarını kendi imkanlarıyla yürütmeye çalıştıklarını anlatan Şahin, sadece ciddi konuları bakanlığa arz ettiklerinin altını çizdi. Burada verimli neticeler aldıklarını, olabildiğince az yanlışla işlerini yürütmeye çalıştıklarına değinen Şahin, şöyle konuştu:

"Bizler bu ihaneti, son 3-4 yıldır ülkemize yönelik saldırıları, İstanbul olarak çok yakından ve derinden hissettik. Çok zor ve yoğun günler geçirdik ama hiçbir zaman ümidimizi kaybetmedik. Çünkü biz bu topraklara vatan dedik, bu bayrağa bayrak dedik, bu millete inandık, teşkilatlarımıza, çalışma arkadaşlarımıza sonuna kadar güvendik. Bu güven neticesinde hamdolsun başımız dik, hala özgür ve hala bölgenin en güçlü ülkesi olarak, hayatımıza devam ediyoruz, yürüyüşümüze devam ediyoruz. Bu sizler gibi gayretli mesai arkadaşlarımız sayesinde, Sayın Bakanımızın, Sayın Başbakanımızın, Hükümetimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın yol göstericiliği sayesinde olmuştur."

Kaynak: AA.
Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49