Açıköğretimde sorulan sınav sorusu, o kenti ayağa kaldırdı!

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin Milli Mücadelede ilk kurşunun sıkıldığı günün 102. yıl dönümü olan 19 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirdiği sınavdaki skandalı Meclis gündemine taşıdı.

GÜNCEL 28.12.2020, 20:55
Açıköğretimde sorulan sınav sorusu, o kenti ayağa kaldırdı!

Söz konusu sınavda, İnkılap Tarihi dersinde “Mondros Mütarekesi’nden sonra işgallere karşı ilk direnişin başladığı yer aşağıdakilerden hangisidir” sorusu sorulmuştu.

Cevap şıklarında ise “Urfa/Şanlıurfa, Hatay/İskenderun, Adana, Antep/Gaziantep, Maraş/Kahramanmaraş” belirtilmiş ve doğru yanıtın ise “Hatay/İskenderun” olduğu açıklanmıştı.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin sorunun yanıtının hatalı olduğunu belirtti. Şahin, “Milli Mücadelede ilk kurşun” olarak adlandırılan işgallere karşı ilk silahlı direniş olarak kabul edilen tarihi olayın, 19 Aralık 1918’de Hatay ili Dörtyol ilçesi Karakese Köyünde gerçekleştiği, 29 Ocak 1992 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından Hatay Valiliğinin 18 Aralık 1991 gün ve 2325/4407 sayılı yazısına cevaben gönderilmiş olan resmi yazısı ile onaylandığını söyledi.

Şahin şöyle konuştu: ‘‘Genelkurmay uzmanlarınca ATASE Başkanlığı arşivinde gerekli incelemeler yapılmış olup, 1.Dünya Savaşı’ndan sonra galip devletlerin yurdumuzda ilk işgal ettiği yerlerin İskenderun ve Dörtyol olduğu, buna bağlı olarak da ilk silahlı direniş hareketinin, İzmirden 5 ay önce, Hatay Dörtyolda 19 Aralık 1918de, yiğit Dörtyolluların cesur evladı Mehmet Çavuş tarafından Karakese Köyü’nde atıldığını tespit edilmiştir."

YILDÖNÜMÜNDE YAPILAN TALİHSİZ BİR OLAY

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından yapılan sınavda doğru cevap olan “Hatay/Dörtyol”un şıklar arasında yer almamasının talihsiz bir olay olduğunu belirten Suzan Şahin, “Milli Savunma Bakanlığı tarafından tüm kurumların bilgilendirilmesi ve bahse konu olan sorunun iptal edilmesi gerekiyor.

Emperyalist işgalciler ve yerli işbirlikçi hainlerine karşı verdiğimiz Kurtuluş Savaşı’mızın ilk kurşununun sıkılışının 102.yıl dönünde böyle bir skandala imza atanlar hakkında da soruşturma açılmalıdır. Bu vesileyle Kurtuluş Savaşımızın ilk kurşununu Dörtyol’da sıkan Mehmet Çavuş’u, İzmir’de işgale kurşun sıkan Hasan tahsin’i ve Kurtuluş Savaşı kahramanımızı minnetle anıyor, Ulu Önder Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

CHP’li Şahin’in, konuyla Milli Eğitim Bakanının şu sorulara cevap vermesini istedi;

-Milli Mücadelede ilk kurşun gibi önemli bir tarihi olayın yeri ve zamanı Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında nasıl yer almaktadır? Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından yaygınlaştırılan hatalı bilginin doğru olduğunu düşünüyor musunuz? Bakanlığınız onaylı kitaplarda ya da ders dokümanlarından bu konuda hatalı bilgiye rastlanmış mıdır? Rastlanmışsa düzeltme yapılmış mıdır?

-Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından sorulan sorunun yanlış olduğunu düşünüyor musunuz? Yanlış olan sorunun kaldırılması konusunda bir işlem yaptınız mı?

-Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından soru hazırlayan heyet nasıl belirlenmektedir? Hazırlanan sorular başka bir heyet tarafından denetlenmekte midir? Tarihi bir bilginin hatalı aktarılması konusunda herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

-Tarihimizde önemli olan böylesi bilgilerin yanlış aktarılması konusunda başka tespitler olmuş mudur? Olmuşsa nedir?

Yorumlar (3)
Fatih 8 ay önce
Evet. Şu an Hataylilar geceyi sokakta geciriyor. Bütün Hatay ayaktayiz. Oturmayacaz. Sorumlular istifa edene kadar aclik grevine de basliyoruz. Şaka bir yana tamam bir hata yapilmis. Fakat bu başlik ne be yaa? O KENTİ AYAĞA KALDİRDİ!!!!!
Ysn 8 ay önce
Evet kesinlikle Milli Egitim Bakani istifa etmeli. Nasıl olurda bir üniversitenin acikogretim sorularını incelemez. Olur şey değil! Hatta bakanlık özel okullardaki yazılı sorularını dahi incelemesi bir hata varsa yazılıları iptal etmeli.
sado 8 ay önce
Evet hala ne ile uğraşıyoruz. Adamlar uzaylarda dolaşıyorlar biz ise 100 sene önce ilk kurşun orda değil şurada atıldı diye uğraşıyoruz. Allah şükür bir mücadele verilmiş kurtulmuşuz. Bırakın yakamızı. Akıllı olun akıllı.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49