Abdullah Gül: Siyasal İslam tüm dünyada çöktü

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uzun bir aradan sonra sessizliğini bozdu.

GÜNCEL 18.02.2020, 08:09 18.02.2020, 08:11
Abdullah Gül: Siyasal İslam tüm dünyada çöktü

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selefi Abdullah Gül, ülke gündemine, başkanlık sistemine, AKP içindeki bölünmelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Karar gazetesinde yer alan söyleşide dikkat çeken bölümler şöyle:

EN İYİSİ TAM DEMOKRATİK PARLAMENTER SİSTEM

* Cumhurbaşkanı iken de parlamenter sistemin Türkiye için daha doğru olduğunu söyledim. Hatta Cumhurbaşkanı olarak yetkilerimin azaltılmasının bile demokratik nizama daha uygun olacağını sık sık ifade ettim. Çünkü o Anayasa’da Cumhurbaşkanına tanınan yetkiler bir darbe anayasasında darbenin başının cumhurbaşkanı olduğu düşünülerek verilmişti. O yetkileri parlamenter sisteme inanan benden önceki Cumhurbaşkanları da kullanmamaya çok özen göstermişlerdir.

* O zaman yeni anayasa taslağı ortaya çıkınca açıkça söyledim. Şimdiye kadar Türk tipi bir parlamenter sistemle yönetildik. Vesayet sistemleri vardı, gölge kabineler vardı. Bunlar Türkiye’nin başına neler açtı. Bundan sonra da Türk tipi bir başkanlık sistemi olmasın dedim. Benim tercihim tam demokratik parlamenter sistemden yanadır. Bunu o zaman da konuştum tavrımı da ona göre koydum.

BABACAN’I VE PARTİSİNİ DESTEKLİYORUM

(“Ali Babacan’ın partisinden bahsedilirken sürekli sizin adınız da geçiyor. Siz bu kurulacak partinin neresindesiniz?” sorusu üzerine)

* Aslında bunu Ali Bey çok dürüst ve samimi bir şekilde kamuoyuna açıkladı. Ben cumhurbaşkanlığından ayrıldıktan sonra aktif siyasetin içinde olmayacağımı söylemiştim. Ben tutarlı olmaya çalışan bir insanım. Dolayısıyla gündelik siyasetin içinde değilim. Ancak yakıcı memleket meseleleri varken tecrübemi kendime saklayacak bir insan da olmam beklenemez. Memleketimin faydasına gördüğüm temel konularda usulüne uygun bir şekilde siyasete katkı sunmak ve görüşlerimi paylaşmak hem hakkım hem de görevim. Ali Bey parti kurma çalışmalarını sürdürürken kamuoyunu gerektiğinde bilgilendiriyor ve benimle de zaman zaman görüşüyor.

AK PARTİ KURULUŞ İLKELERİNE DÖNMELİ

* AK Parti'yi kurarken hazırladığımız programlar, beyannameler ciddi bir emek mahsulüydü ve bilinçli olarak yazılan şeylerdi. Aramızdan birinin kalemiyle yazılıp konan şeyler değildi. O zaman onları çok içselleştirenlerimiz vardı.

* AK Parti kuruluş ilkelerinin ve değerlerinin ben hala çok doğru olduğuna, Türkiye için çok geçerli olduğuna inanıyorum. Son dönemlere kadar beni davet ettikleri kongrelere yazdığım mesajlarda da hep onları hatırlattım ve o kuruluş ilkelerine dönmenin çok doğru olacağını söyledim. Türkiye çok olağanüstü dönemlerden geçti. Hain bir darbe teşebbüsü, onun travması, bütün bunlar yaşandı.

* Türkiye'yi buradan süratli bir şekilde çıkarmanın yolu, gelişmiş demokrasilere sahip ülkelerdekine benzer bir demokratik nizamı, yüksek hukuk prensiplerini ihdas etmek ve insan hakları ilkelerini bihakkın uygulamakla mümkün. Türkiye’nin bugün karşılaştığımız sıkıntılardan süratli bir şekilde kolaylıkla çıkabileceğine ve bunun da ekonomik kalkınmayı beraberinde getireceğine inanıyorum. Açık söyleyeyim, bunları kimler başarabilirse onlar Türkiye’ye en hayırlı hizmeti yapmış olur. Aksi takdirde gündelik meselelerle bocalayıp kendi kendimizi boş yere tüketmiş oluruz.

SİYASAL İSLAM TÜM DÜNYADA ÇÖKTÜ

* Dindar insanların ve siyasi hareketlerin özgürlükçü olabilmesi olağanüstü önemi haiz bir konu. İslami kimlikli siyasi hareketler demokrat ve özgürlükçü olduklarında, temel insan haklarını evrensel anlamda benimsedikleri ve uyguladıkları takdirde, iktidar geldiklerinde de iyi yönetişimi gerçekleştirmiş olurlar. Bunun örneğini ilk dönemimizde verdik ve dindar insanların devlet yönetimini nasıl rasyonel esaslara göre yönetebildiklerini sergiledik. Bu başarı tüm İslam dünyasına ve hatta İslami hareketlere bir dönem ilham kaynağı oldu. Şimdi Siyasi İslam'ın çöküşü diye çok tartışmalar var.

(“Siyasi İslam'ın çöktüğünü mü düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine)

* Öyle, tüm dünyada. Biz bunu görüp, paradigmadan kopuşu gerçekleştirmiştik, ama sürdürülemedi.

SÖZCÜ

Yorumlar (7)
Zekeriya Gökçe 5 ay önce
Abdullah: Allahın kulu demek. hatırlatayım dedim. Siyasal İslam dediği fetönün projesi olan ılımlı İslam! ise çöktü. fetö ve onların efendisi de çöktü. Yok dava: Allah'a kul olma davası ise asla çökmez. Allah bizimle beraberdir. ne gam ne tasa...
alpaslan 5 ay önce
kardeşim bir daha aday dese hiçbir sorun kalmazdı değilmi,seni anahtar teslimci seni.bu davada emeği olmayan ama herşeyin bakirini yiyen kim.
M.A.ERSOY 5 ay önce
1996 yılında “REFAH PARTİSİ MİLLETVEKİLİ” sıfatıyla BBC’ye : “Uçaktan inip Ankara’ya doğru gelirken yol kenarında izlediğimiz gecekondulara, yoksulluğa bakarsak LAİKLİK ÇÖKMÜŞTÜR “ diyen çizgiden buralara... Gömleği değil , derisini değiştirmiş!
Safi 5 ay önce
Hadi ordan abd sevicisi, ılımlı islam proje piyonu seni...
emine arslan 5 ay önce
Tek kelimeyle yazıklar olsun. kardeşim diye bağrına basan reis ve senin yaptığına bak. Allah sana dünya da da ahirette de sorar
Batu 5 ay önce
Tam kayserili.Adam siyasal islamın kaymağını yedi.milletin içinin boş olduğunu anladığında zaten yoktu.Noter cumhurbaşkanı olarak tarihe geçti.
Mamoste 5 ay önce
Habere recep tayyyib erdoğanın selefi diye başlamanız başlı başına hata.o yüzden haber değeri bile tasimaz
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49