ABD'nin Boğaziçi açıklamaları için Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Boğaziçi Üniversitesi eylemleriyle ilgili açıklamasına tepki geldi.

GÜNCEL 04.02.2021, 09:00
ABD'nin Boğaziçi açıklamaları için Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD'den gelen Boğaziçi Üniversitesi açıklamalarına tepki gösteren bir açıklama yaptı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; 

Ülkemizde toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ile ifade özgürlüğü anayasal güvence altındadır. Güvenlik güçlerimiz, bugüne kadar her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği yetkiyle görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecektir.

Üniversite dışından ve terör örgütü iltisaklı çevrelerin olaylara sızma ve kışkırtma girişimleri tespit edilmiş olup, protesto hakkını aşan bu yasadışı eylemlere karşı kanunlarımız çerçevesinde gerekli ve orantılı önlemler alınmaktadır.

Yasadışı yollara tevessül eden grupları kışkırtıcı ve illegal eylemleri teşvik edici bir dil kullanmama konusunda sözkonusu çevreleri uyarıyoruz. Yakın dönemde de “gelişmiş” demokrasi olarak adlandırılan pek çok ülkede yönetimler aleyhine en küçük bir itiraza karşı dahi masum ve sivil vatandaşlara karşı güvenlik güçlerinin orantısız şiddet görüntüleri halen hafızalardadır. Hal böyleyken, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olayları ve Türkiye’nin bu olaylarla hukuk çerçevesinde yürüttüğü mücadeleyi görmezden gelerek ülkemize demokrasi ve hukuk dersi vermeye kalkanlara aynaya bakmalarını tavsiye ediyoruz. Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir.

Türkiye, Anayasa’da güvence altına alınan temel hak ve özgürlükleri koruma konusundaki iradesini gerçekleştirmekte olduğu reform adımlarıyla göstermekte olup, bununla birlikte terör örgütleri ve terörle iltisaklı çevrelerin bu alanlardaki istismarına karşı mücadelesini sürdürmekte de kararlıdır.

ABD'DEN PROTESTO AÇIKLAMALAR

Amerika Birleşik Devletleri, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki gösterilerden endişe duyduğunu açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, İstanbul'un önde gelen üniversitesindeki gösterilerden endişe duyduğunu ve onları çevreleyen LGBT karşıtı söylemi kınadığını söyledi.

"Rektöre karşı yapılan barışçıl protestoları yakından takip ediyoruz." diyen Price, LGBTQ bireylerine dönük ayrımcı söylemleri sert bir şekilde kınıyoruz. ifadelerini kullandı. Price, "Rahatsız etse bile ifade özgürlüğü demokrasinin önemli bir parçasıdır." diye ekledi.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49