ABD'de bir eyalette okullarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı

ABD'de Teksas'ta, maske takmayı cezalandıran bir düzenleme oluşturuldu. Maske takılmasını talep edene 1000 dolar ceza kesilecek.

GÜNCEL 19.05.2021, 15:07
ABD'de bir eyalette okullarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı

ABD'de Kovid-19 salgını önlemlerine karşı çıkan eyaletleriden biri olan Teksas'ta maske takma zorunluluğunu cezalandıran düzenlemeye gidildi.

Cumhuriyetçi Vali Greg Abbott'ın yeni düzenlemesiyle Teksas eyaleti hükümetine bağlı binalar, okullar, halk sağlığı merkezlerinde maske takma zorunluluğu yasaklandı. Buna göre yerel yetkililer artık yurttaşlardan yüzlerini örtmelerini talep edemeyecek. Talep eden yetkililer, 1000 dolara varan para cezalarına çarptırılabilecek.

21 Mayıs'ta yürürlüğe girecek maske takma zorunluluğu yasağını tüm okullar 4 Haziran'dan itibaren uygulayacak, devlet hastaneleri ve gözaltı merkezleri ise yasaktan muaf olacak.

 "Teksaslılar için en iyi sağlık uygulamalarının ne olduğuna federal hükümet değil, Teksaslılar kendileri karar vermeli"

Salgının başından beri maskeye savaş açmasıyla tanınan ve 10 hafta önce maske zorunluluğunu kaldıran Abbott, eyalet içinde yerel yönetim birimlerinin maske zorunluluğu dayatmasını yasaklayan son valilik kararnamesiyle ilgili açıklamasında, "Teksaslılar için en iyi sağlık uygulamalarının ne olduğuna federal hükümet değil, Teksaslılar kendileri karar vermeli" dedi. 

"Teksaslıların özgürlüğünü savunuyorum"

Maske takmayla ilgili tercih hakkı sunarak Teksaslıların özgürlüğünü savunduğunu söyleyen Abbott, Kovid-19'la mücadelede aşıları ve antikor tedavilerini kullanmaya devam etme sözü verdi. Teksas nüfusunun yüzde 39'undan fazlası iki dozla tamamen aşılanmış durumda. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Ekim 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49