ABD, 1999 yılında Öcalan'ı verip Gülen'i mi aldı?

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ: Esasında ABD ikisini de aldı. Bize verdiği bir şey olmadı. PKK ile mücadeleye ABD siyasal çözüm istiyor. Çözümü engelleyen kim Türk ordusu. Laik devlet anlayışında geri adımlar atılmasını isteniyor. Nedir bu "Siyasal İslam". Laik devletin ortası olmaz. Ya Laiktir ya değildir.

GÜNCEL 28.01.2020, 23:53
ABD, 1999 yılında Öcalan'ı verip Gülen'i mi aldı?

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Haber Global Eşit Ağırlık programına konuk oldu. Erdoğan Aktaş soruyor, İlker Başbuğ yanıtladı.

Başbuğ'un öne çıkan açıklamaları şöyle;

TÜRKİYE'NİN DEPREM GERÇEĞİ

Türkiye'de bir deprem gerçeği var. Bunu unutmamak ve anlamak lazım. Depremle yaşamaya hazır olmamız lazım.

Deprem arazisi üzerinde yaşıyoruz deprem denildiğinde deprem öncesi ve sonrası olarak ikiye ayırmak lazım. Deprem öncesi yapılması gereken hassas bölgelerde olan binaların tespit edilip güçlendirilmesi ya da daha emniyetli yerlere taşınmasının sağlanması. 1999'dan bu yana İstanbul'da nüfus yüzde elli artmış durumda. Burada nüfus yoğunluğunu artırmak yerine kontrol etmek gerekiyor.

İLKER BAŞBUĞ NASIL FETÖ'NÜN HEDEFİ OLDU?

Genel Kurmay başkanlığı görevine geldiğimde birincisi aklımızdaki PKK'ya yönelik hedeflerdi. İkincisi ise Gülen örgütünün TSK içinde de endişe edilir bir boyuta geldiğinin farkındaydım. Bunların göreve geldiğimde ismen tespit edilmesinde elimde buna dair bilgi yoktu. Olsaydı silahlı kuvvetlerden ilişiğini keserdik. 

28 Ağustos 2008 devir teslim döneminde söylediğim bugün "Toplumun bir kesimi yeni bir kültürel kimlik ortaya çıkarılmasından rahatsız. Bu endişeyi ciddiye almak lazım". Toplumsal huzur için bu zorunluluktur. 

Ekonomik güce erişmişse kadrolaşarak devletin çeşitli organlarına yerleşmişse bunun ileride siyasi güç olması kaçınılmazdır.

Karşımızda sosyal bir olay var. Sosyal olan olaya bilimsel yaklaşarak sonuç alabiliriz. Ne yazık ki bunu hükümetler yapamadı. Geçmişte hatalar oldu. 12 Eylül 1980 askeri müdahale olayı sonrası ortaya çıkan bir "türban" meselesi oldu. Yapılan hata 18 yaşını dolduran kızlarımızın üniversitede türban takmaması konusunda karşı çıkılması en büyük yanlıştı. Dönemin başbakanın eşi GATA'ya alınmaması mezuniyet törenlerine alınmaması yanlıştı. Bu olaylar ne kadar yanlışsa şuan ilkokul çocuklarının türban takması da o kadar yanlış. Bu yanlışa kimse ses çıkarmıyor.

FETÖ İLE NASIL MÜCADELE ETTİ?

2002-2010 dönemi için MİT müsteşarlığından TSK'da şu FETÖ'cüdür diye isim istedim hiçbir istihbarat bilgisi gelmedi. Ne denildi "Ete kemiğe (İsim) bürünmüş bilgi verilemedi. Ordu içindeki isimleri istemem FETÖ'yü rahatsız etti.

ENVER ALTAYLI'NIN FETÖ'YE MEKTUPLARI

2008 yılının son aylarında yazılan bir mektup. Mektupta dördüncü cümle olarak "Başbuğ-Bahçeli görüşmesini değerlendirmek gerek" ifadeleri yer aldı. Ben göreve başlar başlamaz parti liderlerini ziyaret ettim. 1 Mart 2003'de tezkere, 10 Mart 2003'te ise Gülen kararı, 4 Temmuz 2003' Süleymaniye olayı. Bunların tesadüf denilmesine ben karşı çıkıyorum. Ben bu tarihlerde FETÖ bağı görüyorum.

ABD, 1999 yılında Öcalan'ı verip Gülen'i mi aldı?

Esasında ABD ikisini de aldı. Bize verdiği bir şey olmadı.

PKK ile mücadeleye ABD siyasal çözüm istiyor. Çözümü engelleyen kim Türk ordusu. Laik devlet anlayışında geri adımlar atılmasını isteniyor. Nedir bu "Siyasal İslam". Laik devletin ortası olmaz. Ya Laiktir ya değildir.

MEKTUPTAKİ 7 GENERALİN TAKİBİ İSTENMESİ

Mektupta "Yeni görevine başlar başlamaz bana bir dostumun söylediği sayılarının 7 olduğu generalin takibe alınacağı söylendi" yazıyor.Burada yeni göreve başlayan benim. Bir izleme olayı var hakikatten başlattım. Ama bu general değil albay. Bir şüpheli hareketine denk gelmedik. Daha sonra bu albay savcılığa ifade verdi. Savcı isim listesi gösteriyor. Albay ise "Okuduğunuz isimlerde sadece Nuri Pakdil'i tanıyorum. 6 ay ya da sene de bir kez ziyaretine giderdim" Bu olayın ilginç tarafı bu cemaat içinde hemen duyulmuş olması. 

Bir diğer olay ise diğer bir albay ile ilgili bir duyum aldım dikkat edilmesi gerektiği konusunda. Burada o albayın görev yerini değiştirdik. Biz uzaklaştırdık 2014'te terfi ettirildi.

15 Temmuz darbe girişimde benim görev zamanımda olan tek bir general var. 

ERGENEKON DAVASI'NDAN 15 TEMMUZ'A NASIL GELİNDİ?

"O DÖNEMDE KİTAP YAZANLARDAN İĞRENİYORUM"

Bir terör örgütü yarattığınız zaman buna şiddet lazım. İstanbul'daki Sinagog baskını olacak sonra HSBC baskını bu konu üzerinde düşünmek lazım. O dönemlerde kitap yazanlardan iğreniyorum. Abdullah Gül'ün Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı iken bu saldırılara ilişkin gidiliyor. Gül "Bunları ispatlayın süreci başlatalım" diyor. 

Biz uyardığımızda ekonomik gücü var siyaseti paylaşmak isteyecek bize denilen "Efendim ama bunların silahı yok ki" diyenler şimdi "Yanıldık" dediler. Türkiye uçurumdan döndü. Bizim istediğimiz bir daha böyle şeyler yaşanmasın. O dönemde bize siyasi destek gelseydi bu noktaya gelmeye bilirdik.

DÖNEMİN BAŞBAKAN'I ERDOĞAN'I UYARDIM: BUGÜN BİZE YARIN SİZE

2008-2010 sürecinde ben "Bugün bizsek hedef yarın siz olacaksınız" dedim. Daha ne diyebilirim ki daha nasıl uyarıda bulunabilirdim. O zaman Başbakan Erdoğan'a "Bugün bize yarın size" cümlesine ilişkin soruda Erdoğan "İlker Paşanın görevde olduğu sürede söylediği bir şey vardı o da Bugün bize yarın size. Ben de bugün buna size söyleyeyim. İlker Paşa'nın bu sözleri manidardır" sözleri var. 

6 OCAK 2012'DE BAŞBUĞ'UN TUTUKLANMA SÜRECİ

O tarihte Erdoğan sağlık sorunu yaşadı. O tarihi bile seçmişler. Başbakan Erdoğan o dönemde "Benim mesai arkadaşımdır. Şahsım ve partim tutuksuz yargılanmasını istiyor" dedi. Dönemim Cumhurbaşkanı Gül ise "Başbuğ Yüce Divan'da yargılanmalı"

Benim tutuklanmamla kimse bir şey yapmayınca Cemaat yargı yoluyla hukuksuzluk yapacağını gördü. Güç sarhoşu olan cemaa Başbuğ'u tutuklanmasıyla düğmeye bastı.

15 TEMMUZ'DAN SONRA ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜ MÜ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile darbe girişimden sonra görüştüm.

FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞI TARTIŞMASI

FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçeği inkar olur. Bunun yargının çıkarması ve siyasi iradenin ağırlığını koyması lazım. 

"26 HAZİRAN 2009'DAKİ KANUN TEKLİFİNİ GETİRENLER ARAŞTIRILSIN"

26 Haziran yasalar torba yasa olarak gündeme getiriliyor. Bu TSK ile ilgili bir kanun teklifi. Bu teklif gece yarısı geliyor. Bu yasa ile kimsenin haberi yok biz bundan 26 Haziran sabahı 2009'daki toplantıda haberimizi oluyor.

Bahsedilen yasa teklifi askeri şahıslar askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanacak Bu bir kere anayasaya aykırı. Bu tamamen ne için Dursun Çiçek için. Bu olay medyadaki algı "AK Parti ile cemaati bitirme planı" olarak yapıldı. Sivil şahıslar her durumda askeri yerlerde yargılanmaz Özel yetkili mahkemelerde yargılanır. Kayseri'de biz bir olay yakalamıştık Hava İkmal Bölge Komutanlığı'nda astsubay yakaladık. Flaş bellek ayarlıyorlar. Burada sivillerden yardım alıyorlar. 14 Nisan 2009'da "FETÖ ile mücadele edicem" dedim. Bu kanun teklifini kim hazırladı tamamen FETÖ ile ilgili bu araştırılsın.

BAŞBUĞ KİMSENİN BİLMEDİĞİ İSMİ AÇIKLADI: ABDÜLKERİM KIRCA

Jandarma Albay Abdülkerim Kırca, hem benim yanımda hem de jandarma istihbaratında çalıştı. Mardin'de İl Jandarma Komutanlığı'nda terörle mücadelede vuruldu ve kötürüm kaldı. Kırca'ya MGK'da kadrolu olarak çalışması için görev verdim. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer buna Devlet Madalyası verildi. Bu arkadaşım daha sonra faili meçhul cinayetlerle yargılandı. Daha sonra kendini vurdu ve kaldıramadı. Faili meçhulu uyduranlar kimler FETÖ.

15 TEMMUZ'A NASIL GELİNDİ?

Ülkesini seven devletine, milletine, ailesine, sorumluluk duyan kişi doğru bildiğini söylemelidir

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 17 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49