65 yaş üstü kişiler için sokağa çıkma izni

Corona virüs tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkmasına kısıtlama getirilmişti. 65 yaş üstü kişilerin hafta sonları 3 saatliğine dışarı çıkmasına izin verilmesi bekleniyor.

GÜNCEL 25.04.2020, 10:11
65 yaş üstü kişiler için sokağa çıkma izni

Hükümet corona virüs salgınıyla ilgili bazı kararları gözden geçiriyor. AK Parti MYK’da ve bakanlıklarda yapılan toplantılarda, corona virüs mücadelesine ilişkin değerlendirmeler yapıldı. 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağıverilmesi ilk kararlardan olduğu için, bu grubu kısmen rahatlatmak ve sürekli evde kalmanın yarattığı psikolojik sıkıntıları azaltmak için yöntem geliştiriliyor.

Kamuoyunda da bu konuda oluşan talepler doğrultusunda, 65 yaş üstüne, sokağa çıkma yasağı uygulanan hafta sonları izin verilmesi planlanıyor. Bu plan, sokağa çıkmanın günde 3 saat olması, maske takılması, sosyal mesafenin korunması koşuluyla hayata geçirilecek. Karar, 21 Mart’tan bu yana sokağa çıkamayan 7.5 milyon kişiyi ilgilendiriyor.

Tedbirler alındı

Ramazan ayı boyunca özellikle iftardan sonra şehirlerde kalabalık oluşmaması için valiliklere talimat verildi. Her vali, kendi ilinde kalabalık olabilecek meydan, cadde gibi yerleri gerekirse araç ve yaya trafiğine kapatacak. İftardan sonra insanların belli merkezlerde kalabalık oluşturmalarına izin verilmeyecek.

Toplantıda, corona virüs kapsamında verilen kredileri bazı kişilerin amaç dışı kullandığı, dövize ve altına yatırım yaparak kısa yoldan kazanç sağlamayı tercih ettikleri iddiaları da gündeme geldi. İlgili bakanlar ise kredi kullanımlarının yakından takip edildiğini, bu tür suiistimallere izin verilmeyeceğini ifade ettiler.

Normalleşme ne zaman başlayacak?

Toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ramazan sonrasında Türkiye’nin biraz nefes alacağını, ancak daha fazla rahatlamanın haziran ortasından sonra görüleceğini dile getirerek, temkinli değerlendirmeler yaptı. Bakan Koca, Atatürk Havalimanı’nın yanına yapılan hastanenin stratejik açıdan önemini anlatırken, “Buraya yine uçaklar inebilecek. Havalimanında hastane olması bizin açımızdan iyi olacak. Sağlık turizmini geliştirmeyi düşünüyoruz. İleride bu amaçla kullanılabilir” dedi.

Maske satışları

Maske üretimi ve dağıtımı konusu da toplantıda konuşuldu. Maskelerin vatandaşa ücretsiz verilmesine devam edilirken, firmaların bunları isteyene satabilmesi de ele alındı. Fiyatlara belli oranda sınırlama getirip, denetim yaparak maske satışına izin verilebileceği dile getirildi. Bu konunun değerlendirilerek, kararın daha sonra açıklanacağı belirtildi.

Hürriyet

Yorumlar (3)
Misafir 1 yıl önce
Bize geçen hafta ptt kuryesi getirdi. Bu hafta ise daha gelmedi. Acaba her hafta için ayrı ayrı e-devletten başvurmak mı lazım? Bence ilk başvuru baz alınmalı.
Maske herkese dağıtıldımı? 1 yıl önce
Tam uç hafta içerisinde dört kez maske talep ettik Yalova' da sonuç sıfır gel bunu haber yap! Yakın zamana kadar maske dağıtılacağına inanmıyorum!Varsa yoksa İstanbul kriteriniz! İstanbul un dışında da insanlar yaşıyor bunu görün!
ahmet 1 yıl önce
paramızla maske alamıyoruz. maske yok 10 gün geçti o ara zaten kapan kaptı.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49