355 TL zam için tek şart kaldı

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar Anayasa Mahkemesi’nden çıkacak karara kilitlendi. Yürürlük maddesi iptal edilirse, 5 milyon emekliye 355 liraya varan zammın yolu açılacak.

GÜNCEL 15.06.2017, 11:21
355 TL zam için tek şart kaldı

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar Anayasa Mahkemesi’nden çıkacak karara kilitlendi. Yürürlük maddesi iptal edilirse, 5 milyon emekliye 355 liraya varan zammın yolu açılacak.

İntibak isteyen emeklilerin gözü, kulağı Anayasa Mahkemesi'nde. Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak yolunu açacak başvuruyu bugün-yarın değerlendirecek. Eğer mahkeme, 2000 yılı öncesine ilişkin intibak düzenlemesinin yürürlük maddesinin iptali yönünde karar verirse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkese intibak zammı yolu açılacak.

MAHKEME AÇIKLAYACAK

Kamu Denetçiliği Kurumu (ombudsman) tarafından haklı bulunan ancak idare mahkemesi ve Yargıtay'dan olumsuz yanıt alan Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı. Avcı'nın Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun sonucu merakla bekleniyor. Anayasa Mahkemesi'nden emeklilerin beklediği karar çıkarsa, tek tek dava açmaya gerek kalmayacak. Çıkacak karar, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesi kapsayacak. İntibak zammı ile gelirler artacak. Önceki intibakta olduğu gibi 355 liraya varan artışlar söz konusu olacak. Türkiye Emekliler Derneği, başvuruda talep edilen intibak düzenlemesinin 4 ile 5 milyon arasında kişiyi ilgilendirdiğini belirtti. Derneğin hukuk danışmanı Avukat Cafer Tufan Yazıcıoğlu, "Dosyadaki bilirkişi raporu ve ombudsman kararı lehimize olmasına rağmen, Yargıtay mahkemenin verdiği ret kararı onamıştır. Dernek olarak 2000 sonrası emeklilerimizin intibak hakkı için başlattığımız hukuk mücadelesini sonuna kadar kararlı bir şekilde sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

MAAŞLAR DEĞİŞİYOR

 2000 ve sonrası emekli olanlar intibak beklerken, Temmuz'da tüm emeklilerin maaşı artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam; memur emeklileri ise yüzde 4 zam ve enflasyon farkı alacak. 5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 6.18, memur emeklilerine ise yüzde 4+ 3.18 enflasyon farkı göründü. Haziran enflasyonuna göre oranlar değişecek.

SABAH

Yorumlar (5)
Huseyin karinca 4 yıl önce
Boş umutlaryazik işleri güçleri hayal satmak
Zülfikar Kaya 4 yıl önce
Ben benbir emekliyim 2000 sonrası maaaşlarımıza zam yapılacaktı ama maalesef yapılmadı intibak yasasını birtürlü çıkarmadılar neden bizim hakkımız olan intibak yasasını versinler 2000sonrası emeklilere 355"tl ve artış olan 310 TL'lik artış var onuda lütfen verin ve 883tl verilecekti ben 2000 sonrası 6yıncı ayın sonrası emekli oldum bunların hiçbirini almış deyilim hakikatten benbir emekliyim vAllahi geçinemiyorum 2000den önceleri haklarına kavuşmuşlar kaldı 2000 "sonrası maaaşlarımıza kavuşalım vAllahi zor durumdayım Allaha kurbanolayım yargı neyspsın sanki nedir biran evvel çıkarsınlar sanki bize milyar para veriyorlar alttarafı intibak yasasını versinler 355tlden birde şu 310 artış olacakmı zammı da versinler ellere beni rezil oldum Ahmed e memede ayşeye fatmaya beni sayın cumhurbaşkanımız beni muhtaç etmesinler sayın Başkanım dahil çocuklarıma birşeyler alamamakta vAllahi alamıyorum yardı bana bakın bir an evvel düzeltsin bayramlarda birer maaaş ikramiye verseniz nekadar güzel olur zaten iki bayramlarda birer maaş ikramiye Allah rızası için verseniz çok iyi olur sayın cumhurbaşkanımızhdan rica ediyorum ona sonsuz teşekkürler ya zaten huzururum yoktur evimde gülemezoldum evime ayda bir defa etalıyorum doğrudüzgün evime birşeyler alamıyorum bunun vebalini sizler sayın cumhurbaşkanımızdır sayın Başkanımızfır Allah rızası için hiç el atmıyorsunuz bakın ramazan ayında bile sağa sola gidemez oldum daha kuvvetim kalmadı vAllahi sizlere yazmaktan çooook yoruldum ben bıktım artık neyüzüm kaldı evde nede çarşıda yüzüm kaldı bizi ettiniz dilenci slm saygılar
A.kaya 4 yıl önce
Gercekten esitsizlik nasil boyle bise olabilir baska ulkelerde var mi boyle bise bu kadar yil nasil ayirim yaptilar bu zavalli emeklilere su tarih bu tarih ten sonra nasil boyle sistem olur
A.kaya 4 yıl önce
Gercekten esitsizlik nasil boyle bise olabilir baska ulkelerde var mi boyle bise bu kadar yil nasil ayirim yaptilar bu zavalli emeklilere su tarih bu tarih ten sonra nasil boyle sistem olur
Mustafa 4 yıl önce
Yav hâlâ bu devlet işçi memur ayrımı yapıyor hani siz bütün sskalıları bi çatı altında topladık diyordunuz bu ayrımın sebebi niye hala işçi memur emeklisi diye ayrımı yapıyorsunuz ya anlamadım gittiya yazık size..
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49