banner1990

banner1989

3 bin kişiye istihdam sağlanacak

15 milyon avro bütçeye sahip, 12 ilde 3 bin kişiye istihdam sağlayacak "Mahir Eller" projesinin tanıtımı gerçekleştirildi.

GÜNCEL 08.02.2019, 22:51
3 bin kişiye istihdam sağlanacak

Bir otelde düzenlenen toplantıda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) ortaklığında veKonya Ticaret Odası (KTO) iş birliğinde yürütülecek projenin detayları anlatıldı.
KTO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Çankırlı, burada yaptığı konuşmada, projeye katılanların daha kolay iş bulabileceğini söyledi.

Proje ile gönüllü işveren olmak isteyen firmaların da kazanacağını belirten Çankırlı, şöyle devam etti: "Konyalı firmalarımızı birlikte çalışmak için gönüllü işveren olmaya davet ediyorum. Hükümetimiz burada da yanımızda olduğunu gösterdi. 3 bin kişinin istihdam edileceği proje kapsamında ilk kez istihdam edilecek Suriyeli çalışanlar için firmalarımıza teşvik verilecek. Şirketlerimizin, çalışma izni ücretleri ve yeni istihdam ettiği kişinin toplam maliyetinin yüzde 10'u proje süresince, yani 6 ay boyunca karşılanacak. Ayrıca firmalarımız mevcut çalışanlarının mesleki yeterliliklerini proje kapsamında ücretsiz olarak belgelendirme imkanına sahip olacak." "Türkiye'nin kazançlı çıkacağını düşünüyoruz" Çankırlı, proje tamamlandığında şirketlerin kalifiye elemanlarla çalışma fırsatı bulacağına işaret ederek, "Geçici koruma altındaki Suriyelilerle birlikte vatandaşlarımız da bu projeden yararlanabilecek. İstihdam edilecek 100 kişiden 35'inin vatandaşlarımızdan oluşması hedeflendi. İnşallah projeyle Konya ve tüm Türkiye'nin kazançlı çıkacağını düşünüyoruz." dedi.

Proje kapsamında Konya, Adana, Hatay, Bursa, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Kilis,Mardin, Mersin, Şanlıurfa ve İzmir'de 3 bin kişinin istihdam edilmesi, 2 bin kişinin Türkçe dil kurslarından faydalanması, 30 bin kişinin mesleki yetkinliklerinin belirlenmesi ve 20 bin kişinin de mesleki belgelendirme sınavına alınması öngörülüyor.

Ayrıca, işverene mevcut çalışanlarını üretsiz olarak belgelendirme ve maaş teşviklerinden yararlanma imkanı sunuluyor.

Yorumlar (6)
Ceylanx 1 yıl önce
Suruye li mi,yuh artık, inşAllah proje elinizde kalır,hainlik bu
Yigido 1 yıl önce
Turklerden ne zarar gordunde suriyelilere iş veriyon vatan haini
ayşe 1 yıl önce
utanin be turkler yakinda ac kalir
Cahil filızof 1 yıl önce
100 kişiden 35 i biz mi mülteciyiz onlar mı belli değil
Türkler yerlerde 1 yıl önce
Sanırım bu ikinci adım mesleki yeterlilik belgesinide onaylatacaklar.kalifiye eleman olup çıkacaklar.bu kadar imkan verilecekse çıkalım vatandaşlıktan Suriyeli olup yaşamak daha güzel
Sivaslı 1 yıl önce
Bu acikca turk dusmaligi yapiyorlar turklere birsey yok suriyelilere hersey bedeva vatan haini akp
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49