28 Şubat sanıklarının cezaları onandı, şimdi ne olacak, hapis yatacaklar mı?

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 28 Şubat davasında aralarında Çetin Doğan ve Çevik Bir'in de bulunduğu 14 sanığa verilen mahkumiyet kararlarını onadı. Dairenin kararı, yargılamayı yapan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilecek. Mahkeme de cezası onanan sanıklar hakkında, cezanın 3 yıldan fazla olması nedeniyle yakalama kararı çıkaracak. Sanıklar daha sonra cezaevine konulacak

GÜNCEL 09.07.2021, 19:58
28 Şubat sanıklarının cezaları onandı, şimdi ne olacak, hapis yatacaklar mı?

Refahyol Hükümetini devirmeye çalıştıkları iddiasıyla, aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, eski Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri, eski MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Hikmet Köksal'ın da bulunduğu 21 sanık, "darbeye teşebbüs" suçundan müebbet hapse mahkum edilmişti. 68 sanık hakkında beraat kararı çıkmıştı.

İSTİNAF ONADI

İstinaf Mahkemesi de, süreçte vefat eden dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Orgeneral Çetin Dizdar ve Hikmet Köksal'ın dosyalarının düşürülmesine hükmederek, yerel mahkemenin kararlarını onadı. Dosya temyiz üzerine Yargıtay'a geldi Yargıtay 16. Ceza Dairesi de Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker hakkındaki mahkumiyet kararlarını onadı.

CEZAEVİNE GİRECEKLER

Karar uyarınca yerel mahkeme cezası onanan sanıklar yönünden yakalama kararı çıkaracak. Aralarında Doğan ve Bir'in de bulunduğu sanıklar haklarındaki hükmün infazı için cezaevine konulacak. Daire kararına üyelerden Ali Nevzat Açıkgöz ise sanıklar Kemal Gürüz ve Erdoğan Öznal hakkında beraat kararı verilmesi gerektiğini belirterek muhalif kaldı.

Açıkgöz, şerh yazısında darbe suçundan bahsedilebilmesi için cebir ve şiddet kullanıldığının tespit edilmesi gerektiğini belirterek, bunun için de sanıkların hiyerarşiye bağlı olarak hükümete karşı suç işlemeye elverişli vasıtalara sahip olup cebir ve şiddete başvurmalarının şart olduğuna vurgu yaptı.

Asuman Arınca

SÖZCÜ

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49