21 EYLÜL’DE OKULLAR NEDEN AÇILMAMALI?

Covid 19 virüsüne yakalan insanların %4,2 sinin hayatlarını kaybettiği bilinmektedir. Bunun çok yüksek bir oran olduğu bilim insanları tarafından belirtilmektedir. Bu durum işin ciddiyetini, vahametini ortaya koymaktadır.

GÜNCEL 07.09.2020, 09:24
2565
21 EYLÜL’DE OKULLAR NEDEN AÇILMAMALI?

Covid 19 virüsüne yakalan insanların %4,2 sinin hayatlarını kaybettiği bilinmektedir. Bunun çok yüksek bir oran olduğu bilim insanları tarafından belirtilmektedir. Bu durum işin ciddiyetini, vahametini ortaya koymaktadır.

ABD’de ve birçok Avrupa ülkesinde okullar açılmış ancak vakalar ve ölüm sayısının artması üzerine tekrar kapatılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce açıklanan ve okullarda yüz yüze eğitimin başlayacağı tarih olarak belirlenen 21 Eylül 2020’nin gerçekçi ve uygulanabilir bir tarih olmadığı ise tüm eğitim camiası tarafından görülmektedir.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “Risk varsa okulları açmayacağız ifadesine karşın; okulların 21 Eylül 2020 tarihinde açılıp açılmayacağı, açılırsa hangi şekilde ve kapsamda olacağı konusunda tam bir belirsizlik hakimdir.

Gerek Dünya Sağlık Örgütü, gerekse Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun belirttiği üzere virüsün bulaşmasını önleyecek üç tedbirin hem çalışanlar hem de öğrenciler tarafından alınması zorunludur. Kişisel Koruyucu Donanım (maske, siperlik, eldiven vb), el temizliği için gerekli sabun, dezenfekte malzemesi, kolonya gibi malzemeler ile sosyal mesafe olarak tabir edilen kişiler arası fiziksel uzaklığın 1,5m olması koşulu sağlanmadığı sürece sayın bakanın sözünü ettiği risklerin ortadan kalkması mümkün değildir. Kaldı ki 24 -28 ağustos seminer çalışmalarında covit görülen öğretmenlerin okullarında diğer öğretmenleri riske attığı görülmüştür

Öğrenci sayısının fazla olması, başta öğretmen olmak üzere çalışan yetersizliği, okulun temizlenmesi için gerekli araç ve gerecin olmaması ve derslik boyutları ve tuvaletlerin küçüklüğü, koridorların darlığı acilen çözülmesi gereken önemli sorunlardandır.

Tüm bu sorunların çözümü noktasında, okul bileşenleri bakanlık tarafından yalnız bırakılmaktadır.

TÖS NE DİYOR?

  • Eğitime ayrılan bütçe, gelişmiş ülkelerin eğitim sistemlerine ayırdığı bütçeler de dikkate alınarak artırılmalıdır.
  • Sözleşmeli ve Ücretli Öğretmenliğe son verilmelidir.
  • Gerektiği kadar öğretmen ataması acilen yapılmalıdır.
  • Sınıf mevcutlarını azaltmaya yönelik çalışmalar başlatılmalıdır.
  • Okulların sayısı ve fiziksel, sıhhi yeterliği artırılarak, okullar arasındaki nitelik farkının azaltılması hedeflenmelidir.
  • Online eğitimler, tüm öğrenciler için ulaşılabilir hale getirilmelidir (OECD raporlarına göre -2017- Türkiye’de 15 yaşındaki öğrencilerin yüzde 63’ünün evinde internet erişiminin var olduğu görülmektedir. Bu oran OECD ortalamasında aynı yıl yüzde 95’tir.)
  • Tüm öğrencilere bilgisayar ve ücretsiz internet sağlanmalıdır.

TÖS, bireyin “eğitim hakkın”dan önce “Yaşama Hakkını” savunmaktadır.

TÖS Merkez Yürütme Kurulu 

Yorumlar (9)
KAYA 3 hafta önce
SADECE T Ö S MÜ DİYOR SOKAKTA KİME SORSANIZ SAKINCALARINDAN BAHSEDİYOR. TÖS Ü KÖPÜRTMEKTEN VAZGEÇİN
Gercekci 3 hafta önce
Bir ogretmen olarak okullarinacilmasindan yanayim.Cocuklarimizi kaybediyoruz.Kimi evlendiriliyor ,kimi siddete vb maruz kaliyor.Butun dunyada okullar acildi.Bu hastaligin ne kadar surecegi belli degil.
okuyucu 3 hafta önce
Okullar açılmalı.Birileri kendi çocukları üniversite kazanamayınca yurt dışında sınavsız hemde hukuk fakültesi açıp çocuklarını okuturken milletin çocuklarına alternatifler varken 2 li 3-lü sınıfların mevcudu azaltılarak öğretim yaptırmak yerine kapatmak kolaycılık BİZİM ÇOCUKLARDA OKUSUN.
Bahadır 3 hafta önce
Tüm dünyada okullar falan açılmadı. Açılan ülkeler yavaş yavaş tekrar kapatıyor. Öyle ya da böyle bu sene uzaktan eğitim devam etmeli. Binlerce öğrencinin olduğu bir okulda sadece tek bir vaka okulun karantinaya alınması demektir. Herkesin ailesi ile birlikte binlerce kişi yapar bu. Sonradan ah vah demek işe yaramaz. Eğitimin telafisi olur sağlık giderse gelmez.
MC 3 hafta önce
NEREDE KAPANDI BAHSETTİĞİN ALMANYADA AĞUSTOS İLK HAFTA AÇILAN SADECE BİRKAÇ OKUL KAPANDI ŞUAN TEKRAR AÇILDI. AVRUPANIN HEMEN HEMEN TÜM ÜLKELERİNDE AÇIK.
C Armağan TARBA 3 hafta önce
Okulların tamamı açılmalı. Şu an öğrencilerin tamamı dışarıda ve pandemiyi yaymak için uğraşıyorlar.
veli- öğretmen 3 hafta önce
Sağlık kurumlarında yoğunluk olmasın diye okullar kapatılsın çalışan öğretmenin ek ücretleri kesilsin öte yandan sağlıkcılara helal olsun ek ödemeye devam edilsin.OKULLARI AÇIN UZAKTAN,EBADAN ŞURDAN BURDAN ÖĞRETİM OLMAZ HELE İLKOKULLARDA ASLA OLMAZ! KOLAYCILIĞA KAÇILMASIN 2'Lİ HATTA 3' lü ÖĞRETİM YAPILSIN AMA OKUL AÇILSIN.CİNGÖZ MÜTEAHHİTLERE BAĞLANAN HORTUMLARI KAPATIN EĞİTİM ÖĞRETİME ÇARE BULUN.Bir nesli kaybettiğimizin farkına varın .
ARİSTO 3 hafta önce
ARİSTO
OKULLAR BİR AN ÖNCE AÇILMALI HER YER AÇIKKEN BİR TEK OKULLAR MI KAPALI KALSIN
misafir 3 hafta önce
çocukları evde tecrit etme gibi bir durumumuz zaten yok. baba anne kardeş dışarıdan virüsü eve her şartta taşıyorlar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49