2021 Kadir Gecesi ne zaman olacak?

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor? Kadir Gecesi nasıl değerlendirilir, hangi dualar edilir?

GÜNCEL 23.04.2021, 22:37 23.04.2021, 22:49
2021 Kadir Gecesi ne zaman olacak?

Kadir Gecesi, Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gece.  Kur'an, Ramazan ayı içerisinde yer alan bu özel gecede indirilmesinden dolayı "Kadir Gecesi" olarak anılıyor. Bu özel gecenin Ramazan ayında olduğu kesin ancak İslam alimleri Kadir Gecesi’ni genellikle Ramazan’ın 27. gecesi olarak kabul ediyor. “Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır” (Kadr, 97/3) buyrularak, bu gecenin, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı ve bereketli olduğu da inen ayetle bizlere müjdelenmiştir.

Kadir Gecesi Ne Zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırladığı 2021 dini günler takviminde Ramazan ayının 26. gününe denk gelen 8 Mayıs 2021 Çarşamba günü, Kadir Gecesi idrak edilecek.

Peygamber Efendimizin Kadir Gecesi Nasıl Geçerdi?

Peygamber Efendimiz, bu kıymetli zaman diliminde ibadet etmiş olmak için, Ramazan'ın son on gününde başka hiçbir zaman olmadığı kadar ibadet eder ve dünyevi işlerden uzaklaşıp mescitte itikafa çekilirdi. Ayrıca biz Müslümanların bu geceyi iyi değerlendirmesini istemiştir. İnanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir Gecesi’ni ihya eden kimsenin geçmiş günahlarının bağışlanacağı müjdesini vermiştir.

Kadir Gecesi’nde Yapılabilecek İbadetler

Kadir Gecesi'nde mümkün olduğu kadar günahlarımızdan tövbe etmeli, kendimizi hesaba çekmeli, Kur’an okumalı, nafile ve varsa kaza namazı kılmalıyız. Ayrıca bu gecelerde Hz. Muhammed bol bol ‘Allah’ım, sen affedicisin, affı seversin, beni affet’ şeklinde dua etmeyi bize tavsiye etmiştir.

Kadir Gecesi’nde tesbih namazı kılınır. Tesbih namazı cemaatle kılınan bir nafile namaz değildir. Bu konuda Hz. Peygamberden (s.a.s.) de bir uygulama nakledilmediğinden, tesbih namazının cemaatle değil tek başına kılınması uygun olur.

- Tesbih namazı kılarken zamm-ı sure olarak veya namaz dışında Kadir sûresini okumalı.

- Şu duayı okumalı: (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa'fü annî.)

- Birkaç sayfa Kur'an-ı kerim okumalı.

- İlmihalden birkaç sayfa okumalı.

- Gece seher vakti, iki rekât namaz kılıp, silsile-i aliyyeyi okuyarak, o âlimlerin hürmetine dua edilmelidir.
 

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49