2020 YKS sonuçları bu tarihte açıklanacak...

Temmuz ayının ortalarına gelinirken 2020 YKS sınav sonuçları için heyecan da giderek artıyor. Üniversite sınavı kapsamındaki Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na katılım gösteren öğrenciler, sonuçları merak etmeye başladı. Bu noktada, '2020 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorusunun yanıtı yoğun bir şekilde araştırılıyor. ÖSYM tarafından bir açıklama yapılarak üniversite sınavı (YKS) sonuç tarihi duyuruldu. Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları erken açıklanır mı? Detaylar haberimizde.

GÜNCEL 07.07.2020, 11:04
2020 YKS sonuçları bu tarihte açıklanacak...

İyi bir üniversite hayali ile milyonlarca öğrencinin katılım gösterdiği Yükseköğretim Kurumları Sınavı, geçtiğimiz haftalarda tamamlandı. Aday öğrenciler, üniversite hayallerini gerçeğe dönüştürmek için üniversite sınavı oturumlarına (TYT, AYT ve YDT) girerek kendilerine yöneltilen sorulara yanıt verdi. Temmuz ayının ortalarına yaklaşılırken de 2020 YKS sonuçları için heyecanlı bekleyiş başladı. Zira, öğrencilerin üniversiteye girmeye hak kazanıp kazanmadıkları YKS sınav sonuçları neticesinde belli olacak.

YKS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Aday öğrenciler için müjdeli haber ÖSYM'den geldi. Kurum tarafından yapılan açıklamada, 2020 YKS sınav sonuçları açıklanma tarihi duyuruldu.

YKS SONUÇLARI ERKEN AÇIKLANIR MI?

ÖSYM tarafından üniversite sınavı soru ve cevaplarının erişime açılmasının ardından YKS sonuç tarihi de merak konusu oldu. Peki, sonuçlar erken açıklanır mı?

İşte, 2020 YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih;

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin resmi internet sitesinden yayınladığı takvime göre iki milyonu aşkın adayın katılım sağladığı YKS sonuçları için tarih verildi.

YKS sınav sonuçları, 28 Temmuz 2020'de açıklanacak.

SINAV SONUÇLARI NASIL KULLANILACAKTIR?

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (Engelli öğrencilerde 100 ve üzeri puan için Bakınız 6. madde.) olması gerekmektedir.

SINAV SONUÇLARI NASIL DUYURULACAKTIR?

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49