10 Kasım Törenleri Üzerine Değerlendirme

Ülkemizde, 10 Kasım 1938’de Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün ebediyete intikalinden bugüne her 10 Kasım’da Atatürk’ü anma törenleri yapılır. Bu törenlerin ilgi odağı, geniş bir kitleyi içermesinden dolayı özellikle taşrada Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar olmaktadır. Yıllardır her 10 Kasım’da ya bir meczup ya da bir okulda yapılan anma töreni bazen de yapılmayan bir tören ülke gündemine oturur.

GÜNCEL 16.11.2019, 23:06 16.11.2019, 23:41
10 Kasım Törenleri Üzerine Değerlendirme

Kamudanhaber- Özel Haber

Ülkemizde, 10 Kasım 1938’de Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün ebediyete intikalinden bugüne her 10 Kasım’da Atatürk’ü anma törenleri yapılır. Bu törenlerin ilgi odağı, geniş bir kitleyi içermesinden dolayı özellikle taşrada Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar olmaktadır. Yıllardır her 10 Kasım’da ya bir meczup ya da bir okulda yapılan anma töreni bazen de yapılmayan bir tören ülke gündemine oturur.

Ülkede laik-antilaik kamplaşmasından medet uman demokrasi karşıtı güçlerden bu törenler üzerinden siyasi taban oluşturmak isteyen kesimlere kadar çeşitli toplumsal gruplar bu törenleri yakinen takip ederler. Ülkede siyasal atmosferin gerildiği dönemlerde ve ara rejim dönemleri öncesinde bu konu kullanılmaya çalışılır. Bu ülkenin ferasetli insanları her defasında oyunu görüp boşa çıkarsa da huylu huyundan vazgeçmiyor.

Bu ülkede 10 Kasım Atatürk’ü anma törenleri 81 yıldır yapılıyor. Törenlerin, toplumun genelinin anma biçimi olan mevlit şeklinde değil de seküler bir zeminde yapılıyor olması tartışmaları körükleyen ana nirengi noktası…

Youtube’da ‘’Vali Recep Yazıcıoğlu Ortaokulu 10 kasım anma töreni’’ anma töreni yazdığınızda, bu okulun 10 Kasım 2017 yılındaki tören videosu ekrana geliyor. Ya da; ‘’Gülsafa Firdevs Kapancıoğlu İlkokulu 2/C sınıfının 10 Kasım oratoryo sunumu’’ yazdığınızda bu okulumuzun 10 Kasım 2017 yılındaki tören videosu ekrana geliyor. Söz konusu videolar izlendiğinde son bir haftadır tartışılan videolarla aynı koreografiye sahip olduğu görülecektir.

Peki neden, 2017 yılında bu görüntüler gündem olmazken ve aynı koreografi bu yıl sadece 17 okulda uygulanmış olmasına rağmen bir bardak suda fırtınalar koparılıyor?

Üstelik, önceki yıllarda soruşturma dahi açılmıyordu. Bakan Ziya Selçuk en azından soruşturma açtı. Sebebi belli…Maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.

Dedik ya; törenlerin seküler bir zeminde yapılıyor olması tartışmanın ana noktası diye… Aynı koreografi muhafazakâr kimliği vurgulanan Bakanlar döneminde sorun teşkil etmezken herhangi bir cemaat bağlantısı öne çıkmayan bir Bakan döneminde ‘’Din elden gidiyor ey ahali’’ kıvamında ele alınabiliyor… Demek ki; mesele koreografi değil, Bakan’ın kimliği. Mesele koerografi olsa 2017’de aynı koreografiye neden sussunlar?

İnternet haber sitelerinde kaleme alınan yazılarda; ‘’Bu pagan kültürünü yeniden hortlatmaktır, bu bir gericiliktir. Toplumu özünden koparmaktır.’’ mealinde tepkiler verildi.

‘’MEMURSEN Genel Başkanı Ali YALÇIN’ın sosyal medya hesapları üzerinden verdiği tepkinin aynısını olabiliyorsa daha şiddetlisini tüm sivil toplum örgütleri göstermelidir.’’ Denilerek Ali Yalçın’ın bu konudaki öncü duruşu tebrik edildi.

Ali Yalçın ise, 10 Kasım Atatürk’ü anma törenlerine ilişkin olarak; “Bu tarz bir etkinlik ne masum ne de makuldür. Örneklerin farklı illerden yansıması tesadüf olabilir mi? İncelemede organize olup olmadığı da ortaya çıkarılmalıdır” dedi.

O halde, biz Sayın Ali Yalçın’a soralım?

Türkiye genelinde tepkilere neden olan aynı koreografinin sergilendiği 17 okulun 17’sinin de yöneticisinin Genel Başkanı olduğunuz Eğitim-Bir-Sen sendikası üyesi olduğunu biliyor musunuz? Bu okulların yöneticilerinin Eğitim-Bir-Sen üyesi olması hakkında söyleyecek bir sözünüz var mı?

Bu durum size masum ve makbul geliyor mu? Yoksa bir komplo ile mi karşı karşıyasınız?

Sendikanızın büyümesine paralel olarak gerek yönetim kademelerinizde gerekse üyeleriniz arasında Eğitim-Bir-Sen misyonuna aykırı kimliklerin arttığını düşünüyor musunuz?

Sendikada eksen kayması olduğu yönünde yapılan ikazları kitleselleşmenin doğal sonucu, kültürel bir zenginlik olarak mı görüyorsunuz? Veya bu durum sizin için de bir sorun teşkil ediyor mu?

Tüm bu bilgiler ışığında; sizce bu olan bitenler konusunda asıl sorumlu kim?

Ve… Sizce, Bakan Ziya Selçuk bu durumda ne yapmalı?

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (52)
ALİ YALÇIN MAAŞINI AÇIKLA 10 ay önce
ALİ YALÇIN LÜTFEN MAKUL OLAN MAAŞINIZI AÇIKLARMISINIZ HALEN SES YOK 40 İLA 50 BİN TL ARASINDA DİYE MAAŞINIZIN DEDİKODUSU ÖĞRETMENLER ODASINDA KONUŞULUYOR VE BİZ SUS PUS OLUYORUZ BU SORULAR KARŞIŞINDA EN İYİSİ MAKUL OLAN MAAŞINIZI AÇIKLAYINDA BİZLERDE SORULARDAN KURTULALIM
selim 10 ay önce
sendikada üvey evlat olduk çünkü biz biat etmeyiz aklımızın almadığı olaylara onay vermeyiz dışardan atarlarki biyatcı olsun mesele bu bu ülkede başörtülü öğrenciyi yaka paça sınıftan atan bayan öğretmeni istanbulda ebs okul müdürü yaptı yag değil artık tuzda koktu
memur 10 ay önce
memur sen artık baronların sendikası oldu üye hikaye lüks arabalar oteller genel merkez binaları derken durum malesef bu bakanlara kafa tutmadan aldığımız zam ortada değerler sendikacılığı bu muydu aceba
Amaç yara kalkmak! 10 ay önce
Anma töreninde siren erken çalar ,soruşturma! Saygı eğilmesi( secde de alın yere değer) sahnesi secde zannedilir skandal!Kros yarışması iptal olur skandal? Amaç bence ,Anma Törenini kaldırmanın alt yapısı! 2002 den sonra İslamiyetin bu ülkede yükselişe geçtiğini zannedenler yanılgı içinde! Adamın biri siyasetçiye Allah' ın bütün sıfatlarını toplamış dediğinde niye dut yemiş bülbüle döndüydünüz?
Recai 10 ay önce
Tören hikaye amaç Ziya hocayı yıpratmak bunlar yumuşak diken kendileri Bile kurgulamış olabilir sendikal dağılıma bakınca adamın aklına herşey geliyor gerçi bunlar müslüman sendikacı yapmaz
myhilye 10 ay önce
ebs üyesi olması masumlaştırmaz hata yapan kim olursa olsun kasıt varsa gereği yapılmalıdır.bakana gelince biz bakanlara bakarak ak partiye oy vermedik bakanın kim olduğu değil baktırayım kim olduğu önemlidir
şeker oğlan 10 ay önce
rahat olun arkadaşlar şeker oğlan umre dönüşü istanbulda bu konuyu masaya yatıracakmış
Rotaryenler 10 ay önce
Bu gür sesinizi keşke kendi adamınız olan okulların anahtarını masonlara teslim eden il müdürüne çıkarsaydınız yazık çok yazık
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49