10 Kasım'da okullar tatil mi ?

10 Kasım'da okullar tatil mi, 10 Kasım Perşembe günü okullar yarım gün mü sorularının yanıtı belli oldu. 10 Kasım Perşembe okullar tatil değil. Törenlerin ardından eğitim devam edecek. 10 Kasım resmi tatil değil, mesai devam edecek.

GÜNCEL 07.11.2016, 18:23 07.11.2016, 18:43
10 Kasım'da okullar tatil mi ?

10 Kasım okullar tatil mi, perşembe günü okullar yarım gün mü? MEB 10 Kasım açıklaması geldi.10 Kasım bu sene perşembe gününe denk geliyor ve ülke genelinde Büyük Önder Atatürk saat 09.05'te saygı ve özlemle anılacak. Peki 10 Kasım resmi tatil mi, okullar tatil mi MEB ne diyor?

10 Kasım Atamızın gözlerini hayata yumduğu yas günü olarak anılıyor ve başta okullar olmak üzere birçok vatandaş bu 'matem gününde' Atatürk'ü saygıyla anıyor. 10 Kasım'da okullarda saat 9'u 5 geçe saygı duruşu yapılacak. Atamızı anlatan şiirler okunacak ve ardından normal müfredata geri dönülecek; eğitime kaldığı yerden devam edilecek. Yani 10 Kasım ülkemizde resmi tatil olarak kutlanmıyor, okullar ve kamu kuruluşları tatil değil.

10 KASIM'IN ÖNEMİ

Büyük Önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuştur. O’nun ani ve apansız ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır.

Atatürk’ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, O’nun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur.

Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır aynı zamanda. Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte “ya istiklal ya ölüm” parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur.

Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan bir çok devrimler gerçekleştirmiştir. O’nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.

Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.

İşte, 10 Kasım’lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız.

Yorumlar (4)
hayret 5 yıl önce
Ne kadar gereksiz haber yapmissiniz.Kalite biraz kalite
YAKUP 5 yıl önce
bilinmiyormuş bunu da haber yapıyorsunuz hangi mantıkla hareket ediyorsunuz Anma programında resmi tatil olmaz.
aa 5 yıl önce
"Yani 10 Kasım ülkemizde resmi tatil olarak kutlanmıyor" ne demek şuursuzlar
aydın 5 yıl önce
10 kasım ne zaman tatil olduki bunu haber yapıyosunuz?
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49