Geçtiğimiz ay 250 baz puanlık artışla yüzde 17,50 seviyesine çıkarılan politika faizi için Ağustos ayı faiz beklentisinde piyasalar, hareketlendi.

 Bu ayki beklentiler ise bankanın faizleri 150 puan artırması bekleniyordu. Ancak ekonomistler Kur Korumalu Mevduat (KKM) hesapları için alınan kararın ardından tahminlerini revize ederek bu ayki faiz artışının 250 baz puan olabileceği yönünde tahminlerini dile getirdi.

Galatasaray’ın Manchester yolculuğu başladı… Galatasaray’ın Manchester yolculuğu başladı…

GÖZLER MERKEZ'DE

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün saat 14.00'te Ağustos ayı faiz kararını açıklayacak.

Merkez Bankası faiz kararı ile gram altın fiyatı düşer mi yükselir mi? sorusunu gündeme getirdi. Bu bağlamdada Piyasa Uzmanı İslam Memiş altının gram fiyatı için beklentilerini şu şekilde açıkladı:

“Gram tarafında ekranlarda 1657 lira seviyesinde bir gram altın fiyatı görüyorsunuz” diyen İslam Memiş, “Tabii ki öyle bir fiyat yok şu an Kapalı Çarşı piyasasında gram altın TL fiyatı 1728-1733 TL seviyesinde. Gram altın/TL fiyatı yine beklediğimiz gibi o yükseliş trendine yolunda devam ediyor. Özellikle yine son 2 haftadır gram altın TL fiyatında 1700 lira seviyesine kadar bir geri çekilme vardı. Buralar son fırsat, tekrar yukarı yönlü ataklar devam edecek demiştim. O yüzden o 1700 lira rakamlar güzel bir alım fırsatıydı. Ons altında her ne kadar baskılanma süreci devam etse de gram altın bundan etkilenmez. Yani 1700 lira seviyesinin altında gram altın çok çok zor bu saatten sonra. Yine yıl sonuna kadar hedefimiz 1880 lira seviyesi, hatta dolar kurunu yukarı yönlü ataklar görürsek 2000 lira seviyesinde önü açılmış olacak. Elinde altın bulunanlar azaltmak için fırsat kollayanlar eğer ev almayacaksa araba almayacaksa arsa almayacaksa yani elindeki altına ihtiyacı yoksa bu fiyatlardan bozdurmalarına kesinlikle tavsiye etmem. Çünkü yeni rekorlar yolda 2024 yılıyla alakalı öngörümü de söyledim 2000-2500 lira aralığında bir fiyatlama karşınızda olacak”