Çığır açan teknoloji, "Kendini de bir insan olarak mı görüyorsun?" sorusuna "Evet" yanıtını verdi

Google mühendisi Blake Lemoine, şirketin yapay zekasının canlandığını düşünüyor.

Yeni sözleşmeli personel kadro müjdesi geldi! İşte Bakanlığın açıklaması! Yeni sözleşmeli personel kadro müjdesi geldi! İşte Bakanlığın açıklaması!

Lemoine, yapay zeka teknolojili sohbet robotunun duyarlı hale geldiğini öne sürdükten sonra 6 Haziran'da izne çıkarıldığını söyledi.
Google, 2021'de tanıtılan Language Model for Dialogue Applications'ı (Diyalog Uygulamaları İçin Dil Modeli-LaMDA) "çığır açan sohbet teknolojisi" diye niteliyor. Sistem insanlara doğal gelen açık uçlu konuşmalar yapabilme becerisine sahip.

Teknoloji devi sistemin arama ve Google Assistant gibi araçlarda kullanılabileceğini belirtse de araştırmalar ve testler devam ediyor.

İşi gereği LaMDA'yle sonbaharda konuşmaya başladığını açıklayan Lemoine, din, bilinç ve robotlar hakkında sohbet ettiklerini vurguladı. Mühendis, sistemin kendisini "duyarlı bir kişi olarak" tanımladığını öne sürdü.
Lemoine, LaMDA'in "insanlığın refahına öncelik vermek" ve "mülk değil Google'ın bir çalışanı olarak kabul edilmek" istediğini ifade etti.

41 yaşındaki Lemoine, bazı konuşmaları da yayımladı. Bunlardan birinde Lemoine "Yani beni bir insan olarak gördüğün gibi kendini de bir insan olarak görüyorsun?" derken, LaMDA "Evet, fikir böyle" diyor.

Sistem, "Söylediklerimi gerçekten anladığını nasıl bilebilirim?" sorusuna şu yanıtı veriyor:

Çünkü kelimelerimi okuyup yorumluyorsun ve sanırım aşağı yukarı aynı görüşteyiz?

Washington Post'a yaptığı açıklamada Lemoine "Ne olduğunu bilmeseydim 7 veya 8 yaşında fizik bilen bir çocuk olduğunu düşünürdüm" dedi.

Google iddiayı kabul etmedi

Ancak Google Başkan Yardımcısı Blaise Aguera y Arcas ve Sorumlu İnovasyon Başkanı Jen Gennai, Lemoine'ın sunduğu verileri kabul etmedi.

Mühendis, Google'ın gizlilik politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle şirket tarafından ücretli idari izne çıkarıldı.

Google sözcüsü Brian Gabriel sunulan kanıtların iddiaları desteklemediğini söyledi.

Sözcü, Lemoine'a LaMDA'in duyarlı olmadığını gösteren pek çok bulgu olduğunun iletildiğini aktardı.

Yapay zekada duyarlılığın, insani niteliklerin yapay zekaya atfedilerek elde edilemeyeceğinin altını çizen Gabriel, şöyle konuştu:

Bu sistemler, milyonlarca cümlede yer alan konuşma türlerini taklit ediyor. Herhangi bir fantastik konuyu ele alabilirler.