İDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Arıkan: Bu akşam eve gidince mutluluktan ağlayacağım

İDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Arıkan, "Yaklaşık 10 senedir AKM'nin dışında, tabiri caizse süründük. Çok ağladık. Bugün, bu akşam eve gidince mutluluktan ağlayacağım." dedi.

Genel 06.11.2017, 20:03
İDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Arıkan: Bu akşam eve gidince mutluluktan ağlayacağım

İSTANBUL (AA) - İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Müdürü ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, yıkılarak opera binasına dönüştürülecek olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yenilenmesi projesine ilişkin, "Bu akşam eve gidince mutluluktan ağlayacağım." dedi.

Yeni binanın projesini AA muhabirine değerlendiren Arıkan, çok heyecanlı olduğunu belirterek, "Yaklaşık 10 senedir AKM'nin dışında, tabiri caizse süründük. Çok ağladık. Bugün, bu akşam eve gidince mutluluktan ağlayacağım, 10 sene sonra." ifadelerini kullandı.

"Türkiye çok şey kaybetti"

AKM'nin yıllardır kullanılmadığına işaret eden Arıkan, şunları kaydetti:

"Bu kadar yıllardır yapılamayan temsiller, konserler ve sergileri düşündükçe çok üzülüyorum. Sadece İstanbul değil, Türkiye çok şey kaybetti. Projede benim çok hoşuma giden şey, opera, tiyatro ve konser sahnesinin ayrı olması benim mutluluğumu arttırdı. Bu çok önemli bir şey. Çünkü daha önce diğer kurumlarla paylaştığımız için hem program açısından hem de sahne açısından, konser sırasında kabuk (platform) gidip geliyordu. O sahne zarar görüyordu. Onun üzerine muşamba seriyorduk. Akşam bale temsili var. Tahrip olmuş döşeme yüzünden sakatlanan sanatçılarımız oluyordu. Dolayısıyla o salonda sadece opera ve bale temsili yapılacak olması çok iyi bir şey."

Suat Arıkan, AKM'nin yokluğunda farklı mekanlara dağılmak durumunda kaldıklarının altını çizerek, "Gerçekten trajik bir durum. Bir mucize gerçekleştiriyoruz her akşam saat 20.00'de temsil yapmak için. Çünkü depomuz 30 kilometre, atölyeler 60 kilometre ileride. İdari bina başka yerde, sahnemiz başka bir yerde. Dolayısıyla mekik dokuyoruz. Ödediğimiz kira bedellerini ve benzin paralarını ayrı tutuyorum, emek, heyecan, stres çok fazlaydı." diye konuştu.

Muhabir: Hilal Uştuk

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49