"Hayal ürünü iddiaların tek gayesi Türkiye'ye zarar vermek"

- Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Alptekin: - "(Flynn ile bazı Türk yetkililerin FETÖ elebaşı Gülen'i kaçırmak için görüştüğü iddiaları) Bu haberlerin tek gayesi Türkiye Cumhuriyeti'ne zarar vermektir ve hepsi hayal ürünüdür" - "Üzüntüyle görüyorum ki ülkemizde de birileri bu yalanları kendi siyasi emelleri uğruna kullanmayı hedefliyor"

Genel 11.11.2017, 14:10

İSTANBUL (AA) - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Ekim Alptekin, "Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile Türk yetkililerin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'i kaçırmayı görüştüğü " şeklindeki hayal ürünü iddiaların Türkiye'ye zarar vermeyi amaçladığını bildirdi.

Alptekin, Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan "Flynn ve oğlu ile bazı Türk yetkililer arasında FETÖ elebaşı Gülen'in 15 milyon dolar karşılığında ABD dışına kaçırılmasıyla ilgili bir görüşme yapıldığı ve bu görüşmenin Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller tarafından soruşturulduğu" iddialarına ilişkin AA muhabirine açıklama yaptı.

Kendisinin organize ettiği toplantıda kesinlikle böyle bir konunun konuşulmadığını vurgulayan Alptekin, "Şahsımla ilgili son dönemde çıkan asparagas haberlere yanıt vermekten ısrarla kaçındım. Ancak üzülerek görüyorum ki saygın bazı yayın kuruluşlarımız da kime hizmet ettiği belli olan yalanlara itibar ediyor." dedi.

Hepsi hayal ürünü olan bu haberlerin tek gayesinin Türkiye Cumhuriyeti'ne zarar vermek olduğunu belirten Alptekin, "Üzüntüyle görüyorum ki ülkemizde de birileri bu yalanları kendi siyasi emelleri uğruna kullanmayı hedefliyor. Hiç şüphem yok ki bir gün gerçekler gün yüzüne çıkacak ve bu süreçte kamuoyuna bu yalanları aktaranları utandıracaktır." diye konuştu.

- FETÖ destekli yeni bir girişim


Flynn'in avukatı Robert Kelner de WSJ'de çıkan haberdeki iddiaların "yalan ve çok çirkin" olduğunu kaydetmişti.

WSJ, Flynn ile Türk yetkililer ve iş adamları arasında yapıldığı iddia edilen görüşme içeriğinin kaynağına dair somut bir adres göstermemişti.

Türkiye'ye yönelik FETÖ destekli yeni bir girişim olarak değerlendirilen söz konusu iddiaların, ABD'deki iç siyasi denge açısından kullanışlılığı dolayısıyla Amerikan medyasında da yer bulabildiği ifade ediliyor.

ABD'de Türkiye aleyhine çalışan grupların başında gelen FETÖ'nün, Türkiye karşıtı hukuki sürecin yanı sıra halkla ilişkiler ve propoganda kampanyalarına da hem malzeme hem de ciddi mali kaynak aktardığı biliniyor.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49