Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bayrak düşmanları hala aynı bataklıkta çırpınıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimiz her seferinde bunlara derslerini vermesine rağmen bayrak düşmanları hala aynı bataklıkta çırpınmaya devam ediyor." dedi.

Genel 10.03.2019, 18:53
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bayrak düşmanları hala aynı bataklıkta çırpınıyor

MERSİN (AA) - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin'de düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Erdoğan, Mersin'in güzelliğini anlatarak, şunları kaydetti:

"İklimi güzel, mavisi güzel, yeşili güzel Mersin... Bin yıldır bu topraklara gelen herkesi kendi hamuruyla yoğuran Mersin... Birlikte yaşamanın, kardeşliğin, birliğin, beraberliğin sembolü Mersin... Topraklarının bereketine alın teriyle bereket katan Mersin... Gazi Mustafa Kemal'in 'Toroslar'da bir Yörük çadırının dumanı tüttükçe bu dünyada bizi kimse yenemez.' diyecek kadar güvendiği Mersin... Limanıyla ticaretin, narenciyesiyle, seralarıyla tarımın merkezi Mersin... Süleyman Şah'tan beri bizim olan Mersin... Selçuklu'nun, Osmanlı'nın emaneti Cumhuriyet'in göz bebeği Mersin.... İstiklal Harbi'nde Toroslar'ı düşmanının tepesine geçiren Mersin... Bugün şu hale bakın bir başka güzelsin Mersin..."

Cumhur İttifakı olarak ortaya konulan tablonun güzelliğine vurgu yapan Erdoğan, Mersin'in ilçelerini de tek tek sayarak selamladı.

Erdoğan, Mersin'in mahallelerinde, narenciye bahçelerinde, yaylalarında, dükkanlarında, atölyesinde, fabrikasında işinin başında, ekmeğinin peşinde olanlara, kadınlara, gençlere ve ülkenin dört bir yanında, sınırlar ötesinde istiklal ve istikbal için mücadele veren Mersin'in tüm kahramanlarına da selamlarını ileterek, şehitlere rahmet, gazilere sağlık ve afiyet diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu toprakları vatan haline getirmenin de vatan olarak korumanın da bir bedeli olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bin yıldır bu bedeli ödüyoruz. Yurdumuzun her köşesinde dalgalanan bayrağımız bu toprakların vatanımız olduğunun ispatıdır. En doğudan başlayıp en batıya kadar vakti girdikçe şehirlerimizin semalarında yankılanan ezanlarımız da bu toprakların vatanımız olduğunun ispatıdır. Ülkemizde bayrağa tahammülü olmayanlarla ezana tahammülü olmayanların ittifakıyla girdiğimiz bir seçim süreci yaşıyoruz.

Bölücü örgütten emir alan partinin bayrağımıza tahammülsüzlüğünü, mitinglerinden kongrelerine kadar sayısız örneğine şahit olduk. Daha da ötesi bayrağımızı yıkmaya, yakmaya çalışanları, gönderden indirmeye kalkanları gördük. Milletimiz her seferinde bunlara derslerini vermesine rağmen bayrak düşmanları hala aynı bataklıkta çırpınmaya devam ediyor. Önceki gün Taksim'de CHP ve HDP öncülüğünde güya kadınlar günü için bir araya gelen bir güruhun ezanı Muhammediye'ye ıslıklarla, sloganlarla yaptıkları saygısızlığı herhalde gördünüz değil mi? Bu CHP zihniyetinin tarihi, ezan ve cami konusunda zaten bu tür hoyratlıklarla doludur ama Taksim'deki hadise gerçekten ibretliktir."

Bu olayın görüntülerini alana kurulan dev ekrandan izleten Erdoğan, "Aynı toplantıda sergilenen ve kadınlara en büyük hakaret olarak gördüğüm diğer rezillikleri bir kenara bırakıyorum. Sadece ezana yapılan saygısızlık bu seçimlerin aslında ülkemizin ve milletimizin geleceği açısından nasıl bir karar seçimi olacağını gösteriyor." dedi.

"Asıl kimlikleri bunların bayrak düşmanlığı"
31 Mart'ta meseleyi basitleştirmeye çalışanların asıl niyetlerini bu tür görüntülerle ortaya serdiğini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Dikkat ederseniz, seçimlere şöyle bir görüntüyle giriyoruz. Biz 'Gönül belediyeciliği' diyoruz, gönüller kazanmak için çalıştığımızı söylüyoruz, biz 'Belediye işi gönül işi' diyerek milletimizi, herkesi kucaklayan bir belediye yönetimini tarif ediyoruz, onlar ise bayrağımıza ve ezanımıza saygısızlık yaparak doğrudan istiklalimize ve istikbalimize saldırıyor. Bunun için kimi yerde gizli kimi yerde açık ittifaklar kuruyorlar. Şu anda CHP kiminle ortak, HDP ile. Onun yanında sözde İYİ Parti, başka Saadet, dörtlü bir çete, bunlara ortak oldular. İşte asıl kimlikleri bunların bayrak düşmanlığı. Bayraklarımızı nasıl yakıyorlar görüyorsunuz. Bu Bay Kemal, Avrupa'da yaptığı ziyarette maalesef Alman Parlamentosunda YPG paçavrasını çıkarıp gösteren kadınla yan yana fotoğraf veriyor."

"Bunlar yatırımlara da karşı"
HDP'li bir ismin Mardin'e hızlı tren yapılmasına ilişkin sözlerinin dinletilmesi üzerine Erdoğan, "Bunlar yatırımlara da karşı. Mardin'e hızlı trenden bahsediyorum, 'hızlı trenin Mardin'de ne işi var?' diyor. Bunlar bu." ifadesini kullandı.

HDP'li bazı yöneticilerin terör örgütüne yönelik sözlerinin yer aldığı görüntülerin izlettirilmesi üzerine Erdoğan, "Mersin'den tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum. Allah aşkına Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı? Aynı cevabı Türkiye'nin neresine gidersem gideyim herkesten alıyorum. Şimdi ekranları başında bizi izleyen vatandaşımdan da bu cevabı aldığıma, alacağıma inanıyorum. İşte Mersin cevabı verdi." diye konuştu.

Türkiye'de Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Orta Anadolu, Ege, Marmara bölgelerinin bulunduğunu dile getiren Erdoğan, "Kürdistan diye bir bölge var mı? Ne diyor bu eş başkan? 'Kürdistan'da oylar filanca partiye ama Batı'da AK Parti'ye ve MHP'ye oy yok'. Mersin ne diyor?" diye sordu.

Erdoğan, seçmenden Mersin'de İYİ Parti ve HDP'ye oy vermemelerini istedi.

"Ezan ve bayrak düşmanlığı"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunların tek ittifakı, ezan ve bayrak düşmanlığıdır. Ortaya çıkan manzaraya bakılırsa, bunlar hiç İstiklal Marşı'mızı da okumamışlar. Zaten HDP, İstiklal Marşı'mızı okumuyor, kongrelerinde okumuyor, bayrağımızı bile daha yeni yeni asmaya başladılar. Bayrağımızı da bunlar asmıyordu. Eğer okusalardı oradaki şu dörtlüğün verdiği mesajı alırlardı. Ne diyor İstiklal Marşı'nda? Bay Kemal öğren bunu öğren, kimlerle ortaksın bunu öğren. 'Ruhumun senden ilahi, şudur ancak emeli, Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli. Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

Yurdumun üstünde ebediyen inlemesi için canımızı feda ettiğimiz ezanımızı yuhlayanlar, cuma selası ile dalga geçenler bu milletin ve bu ülkenin hiçbir değerinden nasibini almamış olanlardır. Ezana hürmet etmeyen, bayrağa hürmet etmez. Ezana saygısı olmayanın, bu millete sayısı olmaz. Ezana sahip çıkmayan, bu ülkeye de sahip çıkmaz. Ezana sahip çıkmayanlar, Allah korusun yarın, öbür gün düşman kapımıza dayandığında tıpkı 15 Temmuz'da darbecileri alkışladıkları gibi onları da alkışlarlar. Ezana sahip çıkmayanlar, bu ülkenin ve milletin hiçbir değerine sahip çıkmazlar. Çünkü bunlar kalpleriyle de zihinleriyle de bu vatana bağlı değiller. Yine bunlar anlaşılan o ki merhum Arif Nihat Asya'nın 'Bayrak' şiirini de hiç okumamışlar."

Daha sonra Arif Nihat Asya'nın Bayrak şiirini okuyan Erdoğan, "Biz bu bayrağın altında doğduk ve inşallah bu bayrağın altında öleceğiz. Biz milletimizle birlikte ister PKK olsun, ister FETÖ, isterse şu veya bu güç hiç fark etmez, özgürlüğümüzün sembolü bayrağımıza göz dikenlere karşı kanımızın son damlasına kadar mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Ne diyor? 'Biz sırtımızı YPG'ye PYD'ye onlara dayamış'. Ne diyor? '1 Temmuz'a kadar eğer Terörle Mücadele Yasası'nı kaldırmazsanız savaş kapıda' diyor. Ne diyor? 'Keleşleri size doğrultacağız' diyor. Ne oldu, hani 1 Temmuz geride kaldı. Ne yaptınız? Bunları biz Cudi Dağlarında inlerine gömdük mü? Gabar'da bunları inlerine gömdük mü? Tendürek'te bunları inlerine gömdük mü? Kandil'de gömdük mü? Gömmeye devam ediyoruz. Bu milletin huzuru için ne gerekiyorsa bunları Mehmet'imizle polisimizle hep birlikte yapıyoruz ve yapacağız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandakilere "Şimdi buradan, Mersin'den Rabia'mızı öyle bir söyleyelim ki bölücü örgütün militanlarının da Taksim'de ezanımızı ıslıklayanların da hepsinin yürekleri bir titresin." diye seslendi.

Bu ülkenin her rengine, her zenginliğine saygılı olduklarına işaret eden Erdoğan, "Ama bazı değerler var ki bunlara saldıranlara saygı duymamız mümkün değildir." dedi.

Önceki gün İstanbul Taksim'de düzenlenen mitinge ilişkin görüntüleri paylaşan Erdoğan, "Bu ülkede millet düşmanı, bayrak düşmanı, ezan düşmanı, vatan düşmanı, devlet düşmanı kim varsa hepsinin de karşısında olmak bizim namus borcumuzdur. Bu mesele siyaset meselesi değildir, bizatihi onur meselesidir. Eğer biz 3-5 oy için bunlara göz yumarsak ecdadımızın da evlatlarımızın da yüzüne bakamayız. Onun için bu ezan, bayrak düşmanlarıyla sonuna kadar mücadele edeceğiz. İnşallah 31 Mart'ta milletimiz bunlara hak ettikleri dersi sandıkta verecektir." diye konuştu.

Mersin'e yapılan yatırımlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 17 yılda Mersin'de 35 milyar liralık yatırım yaptıklarını anlatarak eğitimde, 4 bin 987 yeni derslik inşa ettiklerini, 56 binden fazla yükseköğrenim öğrencisinin öğrenim gördüğü şehre ikinci devlet üniversitesini kurduklarını dile getirdi.

Yükseköğrenim öğrencileri için 5 bin 479 kişi kapasiteli yurtlar açtıklarını ifade eden Erdoğan, önümüzdeki birkaç yıl içinde Mersin'de bin kişi kapasiteli bir yurt daha açacaklarını bildirdi.

Biri 25 bin kişilik bir stadyum olmak üzere şehri spor tesisleri ile donattıklarının altını çizen Erdoğan, Silifke'ye, Erdemli'ye, Tarsus'a, Akdeniz ilçesine gençlik merkezleri, Mersin ve Silifke'ye kamp eğitim merkezleri kurulduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir sürpriz vereceğini belirterek, "Şimdi biri Tevfik Sırrı Gür Stadyumu'nun yerinde olmak üzere Mersin'e iki adet Millet Bahçesi kazandırmak için çalışmaları başlattık." bilgisini paylaştı.

Millet Bahçesi videosunu örnek olarak gösteren Erdoğan, "CHP'yi de alıştırmamız lazım. Bunlar bu tür modern şeylerden anlamazlar. Bunlarda çevrecilik filan diye bir şey yok. Bunlar sökerler, bunlar yıkarlar biz yaparız, farkımız bu. Mersin'deki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı şehit yakınlarımızı, yaşlılarımızı, engellilerimizi toplam 4 katrilyon liralık kaynakla destekledik. Sağlıkta, toplamda 2 bin 189 yataklı 13 hastane ile Mersin'e 37 sağlık tesisi inşa ettik." şeklinde konuştu.

"Helga da bile yok"
Konuşmasına Mersin Şehir Hastanesinin görüntülerini izleterek devam eden Erdoğan, "George, Hans, onlar da bile yok bu. Helga da bile yok ama benim Ahmetim, Mehmetim, Hasanım, Hüseyinim, Haticem, Fatmam, hamdolsun. Onlar şimdi buraları örnek alıyor. Nereden, nereye..." dedi.

Ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü döneminde hastanelerde yaşananlara ilişkin televizyon programı ile Kılıçdaroğlu'nun o dönem yaptığı açıklamalara ilişkin görüntüleri izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"(Kılıçdaroğlu) Ne diyor? '10 yıl önce SSK hastaneleri bugünden daha iyiydi. Yahu sen niye orada varsın. Sen genel müdürsün, ne iş yapıyorsun orada? Verin buna bir koyun kaybeder gelir. Bundan bir şey olmaz. Ziya Paşa ne güzel söylemiş, 'Eşek zerduz palan ursan yine eşektir.' Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Bay Kemal'in var mı bir şeyi? Yok. Şimdi yine çıkmış, 9 kere seçime girmiş kaybetmiş, şimdi onuncusuna. Zaten Cumhurbaşkanlığı seçimine giremedi, bir başka arkadaşını soktu, şimdi o arkadaşını da yok etti. Niye, güvenemiyor, hiç olmazsa koltuğu kaybetmeyeyim. Koltuğu sağlama alıyor."

Mersin'in yanı sıra Anamur ve Tarsus'ta yapılan devlet hastanelerini, Mersin'de hayata geçirdikleri konut projelerini, yapılan barajları, göletleri anlatan Erdoğan, Mersin'e iki yat limanı kazandırdıklarını, 37 tarihi eseri restore ettiklerini, son 17 yılda Mersin'e 261 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını, hızlı tren hatlarının tamamlanmasıyla da Mersin'in Türkiye'nin dört bir yanına hızlı trenle bağlanacağına değindi.

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın yapımının birtakım aksilikler sebebiyle geciktiğine işaret eden Erdoğan, "Burada benim de kusurum var geciktiğini biliyorum bundan üzgünüm ama seçim sonrası inşallah farklı bir metodla ele alıp en kısa sürede tamamlayıp, Mersin ve Adanalı kardeşlerimizin hizmetine sunacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, 184 bin dekar araziyi sulayacak, Mersin şehir merkezi ile 15 yerleşim yerine içme suyu sağlayacak ve enerji üretecek Pamukluk Barajı'nın da gelecek yıl hizmete alınacağını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde Mersin'i çok daha büyük hizmetlerle buluşturmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Muhabir: Yıldız Nevin Gündoğmuş, Selma Kasap, Aylin Sırıklı, Mustafa Güngör


Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49