Amerikalı uzmanlardan ABD'lilere belgelerle 'FETÖ' uyarısı

Chicago Başkonsolosluğunda gerçekleşen programda, Gülen bağlantılı okulların ABD’de karıştığı yolsuzluklar üzerinde yıllar süren araştırmalar yürüten Amerikalı uzmanlar, örgütün ABD için nasıl “tehdit” oluşturduğunu anlattı.

Genel 02.10.2017, 08:21
Amerikalı uzmanlardan ABD'lilere belgelerle 'FETÖ' uyarısı

CHICAGO

Fetullah Gülen bağlantılı okulların ABD’de karıştığı yolsuzluklar üzerinde araştırma yürüten ABD'li uzmanlar, Chicago’da gerçekleştirilen programda Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ABD için nasıl bir “tehdit” oluşturduğunu anlattı.

Türkiye’nin Chicago Başkonsolosluğu’nda gerçekleşen toplantıya; Öldüren Eğitim (Killing Ed) adlı belgeselin yapımcı, senarist ve yönetmeni Mark Hall ile FETÖ’nün ABD’de karıştığı yolsuzluk iddialarını araştıran hukukçu John Martin konuşmacı olarak katıldı. 

Öldüren Eğitim belgeseline darbe girişiminden önce başlanmıştı

Mark Hall, Öldüren Eğitim belgeseli üzerinde çalışmaya, 15 Temmuz darbe girişiminden çok daha önce başladığını belirterek, “Belgeselin montajını yaparken, televizyon haberlerinden 15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleşmekte olduğunu duyduk. Gelişmeleri takip ettiğimiz 3 farklı TV kanalı, girişimin ‘bir grup general’ tarafından gerçekleştirildiğini bildiriyordu. Daha sonra bu trajik girişimin FETÖ terör örgütü tarafından yapıldığın ortaya çıkması, benim için sürpriz olmadı.” dedi. 

Hazırladığı belgeselin, Gülen hareketinin ABD’deki faaliyetlerini tüm ayrıntılarıyla anlatan bir çalışma olduğunu vurgulayan Hall, “Amerikalıların büyük bölümü, bu grup ve bu grubun faaliyetleri hakkında bilgi sahibi değil. Ülkenin 26 eyaletinde bu grup tarafından açılan 167’den fazla okul, Amerikalıların vergileriyle işlemeye devam ediyor ve her yıl yüz milyonlarca dolar kazanç sağlıyor.” diye konuştu. 

Hall, Gülen hareketinin faaliyetlerine son verilmemesi durumunda, ABD’nin de gelecekte Türkiye’dekine benzer bir tehditle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

"Gülen hareketinin ABD’de faaliyetlerine devam etmesi önemli bir çelişki"

Öldüren Eğitim belgeseli ve Aldatma İmparatorluğu kitabının birbirinden bağımsız iki farklı proje olduğunun altını çizen ABD'li hukukçu Martin ise her iki çalışmanın da birbiriyle örtüşen gerçeklere ulaştığını belirtti. Türkiye’deki darbe girişimini “çok büyük bir hayal kırıklığı” olarak niteleyen Martin, “Türkiye’deki darbe girişimi, Gülen hareketinin ABD’de faaliyetlerine devam etmesinin ne kadar önemli bir çelişki olduğunu ortaya koymuştur.” ifadesini kullandı. 

Martin, “politik bir dindar grup” olan Gülen hareketinin ABD’deki varlığını sürdürmeye devam etmesinin, ABD için ciddi bir tehdit olduğuna işaret ederek, “Gülen hareketi; politikacılar, yerel grup ve makamlar üzerinde çok etkili. Gelecekte ABD’de hükümetinde görev alacak Gülen okulları mezunlarının alacağı kararların bu grubun etkisinde kalacağını düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı. 

Martin, “Türkiye’de hayata geçirilmeye çalışılan planların ABD için de geçerli olabileceğine inanıyorum. Ayrıca bu grubun toplamış oldukları bağış ve yardımları ne şekilde kullandıkları da tam olarak bilinmiyor, bu da endişelenilmesi gereken başka bir konu.” dedi.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49