"Akıllı şehir stratejilerinin yerli ve milli olması gerekir"

- İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Terzi: - "Belediyelerin oluşturacağı akıllı şehir stratejilerinin yerli ve milli olması gerekir"

Genel 06.11.2017, 15:25

İSTANBUL (AA) - İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fatih Terzi, akıllı şehir stratejilerinin yerli ve milli olması gerektiğini bildirdi.

Fatih Terzi, Dünya Şehircilik Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, belediyelerin gelişigüzel değil, birbiriyle uyumlu ve yerli kaynakları kullanacakları bir yol haritası oluşturması gerektiğini kaydetti.

Vatandaşın ihtiyaç duyduğu servisleri, çeşitli teknolojik uygulamalar ve cihazlarla bir çözüme kavuşturmanın da amaçlandığı "akıllı şehir" kavramında enerji ve su tasarrufunun yanında yenilenebilir enerji kaynaklarının entegre edildiği bir sistemin tarif edildiğini belirten Terzi, tüm bu sistemleri yerli kaynaklardan sağlayarak milli ekonomi seferberliğine katkı sağlanması gerektiğini bildirdi.

Bunun için önceliklerin belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Terzi, şehirlerde ulaşım, enerji ve su kaynakları altyapısının bütünleşik bir yapı içerisinde ele alınması gerektiğini kaydetti.

Terzi, "Akıllı şehir sistemlerinde ulaşım, trafik kontrolü, toplu taşıma hatlarının iyileştirilmesi, akıllı atık toplama sistemlerinin geliştirilmesi ve benzeri konular oldukça yoğun çalışılıyor. Bu konuda çalışmak isteyen belediyelerin akıllı şehir strateji rehberi oluşturmalarını tavsiye ediyorum. Böylece bir yol haritaları olacaktır." ifadelerini kullandı.

İstanbul’un, Türkiye’deki akıllı kent uygulamalarında önemli projeleri hayata geçirdiğini aktaran Terzi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, bu konuda yol almak isteyen diğer belediyelere örnek olabileceğini ve deneyimlerini aktarabileceğini bildirdi.

Terzi, "Akıllı trafik kontrol merkezi; elektronik denetleme sistemi, trafik yoğunluğu haritası hizmeti, akıllı atık toplama sistemleri gibi projeleri parçacıl da olsa hayata geçirmiş durumda." ifadesini kullandı.

Gelecekte hem yaşam konforunun artırılması hem de doğal kaynakları daha verimli kullanmak amacıyla akıllı şehirlerde yerli teknoloji kullanımının büyük fırsat oluşturacağını, bu anlamda belediyelerin oluşturacağı akıllı şehir stratejilerinin yerli ve milli olması gerektiğini vurgulayan Terzi, Eskişehir Kocakır Ekokent Projesi’nin bütüncül olarak hazırlanmış bir örnek olacağını kaydetti.

İTÜ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yerel yönetimlerle birlikte Türkiye genelinde çok farklı projeler ile büyük ve küçük ölçekli yerleşim planlarının yapıldığını aktaran Terzi, "İTÜ’nün projelendirerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunduğu Eskişehir Odunpazarı ilçesi Kocakır mevki yerleşkesi bunun en somut örneği. Akıllı sistemlerin uygulandığı, enerji ve su tasarrufu sağlayan aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarının entegre edildiği bir proje olma özelliği taşıyor." ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49