13 Kasım 2022 günü 6 kişinin hayatını kaybettiği 81 kişinin yaralandığı İstiklal Caddesi'ndeki bombalı terör saldırısının planlayıcısı olan PKK/YPG'li Halil Menci, Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirilen operasyon sonucunda 22 Şubat tarihinde etkisiz hale getirildi.

Neler olmuştu?

13 Kasım 2022 günü İstanbul Taksim İstiklal Caddesi'nde terör ürgütü PKK'ın Suriye uzantı YPG tarafından gerçekleştirilen bombalı terör saldırısında 6 kişi şehit düşmüş 81 kişi ise yaralanmıştı. 

İstanbul, Ankara, İzmir, sahur ve iftar vakti kaçta? Diyanet sahur ve imsak vakitleri... İstanbul, Ankara, İzmir, sahur ve iftar vakti kaçta? Diyanet sahur ve imsak vakitleri...

Ekipler tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 14 Kasım Pazartesi günü  bombacı terörist Suriye uyruklu Ahlam Albashır yakalanıp gözaltına alınmış, işlemlerinin ardından cezaevine gönderildi.

Bombacı terörist hakkında düzenlenen iddianamede Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", tasarlayarak bombalama suretiyle çocuğa karşı kasten öldürme,, “tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürme", 99 kişiye karşı "tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan ve “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değişitirilmesi" suçlarından toplam 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıl 6 aydan 3 bin 9 yıla kadar hapsi istendi.

Tutuklu bulunan diğer şüpheliler hakkında da  yedişer kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 938 yıldan 3 bin 16 yıl 6 aya kadar hapisleri talep edildi.

İddianameninin kabul edilmesinin ardından duruşmanın önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.