2021 Ocak, Şubat ve Mart aylarıyla 2022’nin aynı dönemi karşılaştırıldığında şikayetlerin yüze 265 arttığı gözlemlendi. Online olarak parası ödenen biletin alınamaması en çok şikayet edilen konuların başında geldi. Geçen yıl bu sektörle ilgili şikayetlerin yüzde 30’u çözülürken bu yıl çözüm oranı yüzde 8 artış gösterdi ve yüzde 38’e yükseldi.

EN ÇOK ŞİKAYET EDİLEN BAŞLIKLAR

Online şikayet platformunda kullanıcıların en çok şikayet ettiği başlıklar şöyle oldu:

“Online olarak parası ödenen bileti alamama

“Bilette iptal veya değişiklik yapamama

İptal durumunda para iadesi yapılmaması

“Sefer iptali / saat değişimi durumunda bilgi verilmemesi

“Aynı bileti birden fazla kişiye satma

“Online bilet alırken fazla ücret kesilmesi/iade durumunda eksik para iadesi yapılması

Galatasaray derbide kazandı fakat Muslera sakatlandı! Galatasaray’dan açıklama geldi... Galatasaray derbide kazandı fakat Muslera sakatlandı! Galatasaray’dan açıklama geldi...

“Bilet satışında alınan koltuk ile otobüsteki koltuğun aynı olmaması

“Sebepsiz, haksız ve bilgi vermeden bilet iptal etme

“Bilet fiyatlarındaki artışların fazla olması.”

ÜCRET İADESİ YAPMIYORLAR

Platforma gelen bazı şikayetler ise şöyle: “İptal olan biletimin ücreti iade edilmedi. Muhatap bulamıyorum. Arıyorum bir müşteri temsilcisi olmaz mı? Böyle saçma sapan bir iş görmedim. PNR kodu var, alınan tarih var, her şey belli ama ücret iadesi yok bu kadarda olmaz yani.”

“İKİ AYDIR ÖDEME YAPILMADI”

“Aldığım uçak bileti hava şartları nedeniyle iptal edildi. İki aydır tarafıma geri ödeme yapılmadı. Numaramdan iletişime geçilmesini ve ücret iadesinin belgesini mesaj ve makbuz yoluyla görmek istiyorum.”

“YOLCULUK TARİHİ SEÇİNCE FİYAT ARTIYOR”

“Online bilet uygulaması üzerinden yolculuk yapacağım tarihe bilet almak üzereydim. Aracı seçtiğim anda biletin fiyatı 60 TL arttı. Bir gün önceki biletlerle seçtiğim gün arasındaki biletler arasında en az 50-60 TL fark oluyor. Hangi günü seçsem, o günün bilet fiyatları sayfa yenilenince artıyor. Yıllardır bilet almak için kullandığım uygulamanın ve firmanın kendini bu kadar bozmuş olması çok üzücü. Acilen düzeltilmesini istiyorum. Bu şekilde çok kullanıcı kaybedeceksiniz.”