Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Filistin arasında imzalanan anlaşmaların iki ülke ilişkilerinin ahdi altyapısını güçlendireceğini ve farklı alanlarda iki ülke arasındaki ilişkileri daha iyi noktalara taşıyacağını belirtti.

Çavuşoğlu, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde gerçekleştirdikleri ikili ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

ÇAVUŞOĞLU FİLİSTİNLİ MEVKİDAŞI İLE BİR ARAYA GELDİ

Basın toplantısına, Pençe Kilit Operasyon bölgesinde şehit olan 3 Türk askerinin ailelerine ve Türk milletine başsağlığı, yaralanan askerlere de acil şifalar dileyerek başlayan Çavuşoğlu, Türkiye'ye yönelik içeriden ve dışarıdan tüm tehditlere karşı Türk askeri ve polisine minnet borçlu olduklarını söyledi.

Filistin'de bulunmaktan çok büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Çavuşoğlu, misafirperverliği için Filistin halkına ve Filistinli mevkidaşı Maliki'ye teşekkür etti.

Türkiye ile Filistin arasında mükemmel bir iş birliği olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasındaki yakınlığa atıfta bulundu.

Çavuşoğlu, Filistinli mevkidaşı Maliki ile Filistin davası konusunda yakın mesai arkadaşlığı yapmanın, kendisi için onur olduğunu kaydetti.

Ziyaret kapsamında Türkiye ile Filistin arasındaki ortak komite toplantısının ikinci toplantısını yaptıkları dile getiren Çavuşoğlu, söz konusu toplantının ilkinin 4 yıl önce yapıldığını ancak üçüncü toplantı için bir 4 yıl daha bekleyemeyeceklerini ve üçüncü toplantının gelecek yıl yapılması için Maliki'yi Türkiye'ye davet ettiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, Ramallah'ta bugün yapılan görüşmelerde, Filistin devlet kurumlarının ve ekonomisinin güçlendirilmesi için neler yapılabileceğini konuştuklarını belirtti.

Basın toplantısı öncesi 10 anlaşmayı imzaladıklarını dile getiren Çavuşoğlu, "Bu belgeler hem ilişkilerimizin ahdi altyapısını güçlendirecek hem de farklı alanlarda ilişkilerimizi daha iyi noktalara taşıyacaktır." dedi.

Türkiye'nin, Filistin'in ikinci ticaret ortağı olduğunu ve iki ülke arasındaki ticaretin 2 milyar dolara çıkarılmasını ele aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu, "Ticaret açığı bizim lehimize. Dolayısıyla biz bazı ürünler için kota artırımına gitmiştik. Filistin'in Türkiye'ye ihracatını artırmak için elimizden gelen gayreti birlikte göstereceğiz. Önümüzdeki süreçte Filistin'in bu anlamda destek vermek bizim önceliğimiz olmaya devam edecek." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Filistin'in ekonomik alt yapısının güçlendirmesinin zor şartlar altında yaşayan Filistinlilerin refahını artıracağını bu nedenle işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Cenin Serbest Sanayi Bölgesi'nin inşa edilmesi konusunu dün Ankara'da yapılan kabine toplantısında da ele alındıklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi de dahil ilgili bakanlar ve kurumlara gerekli talimatları verdiğini aktardı.

Cenin'deki projenin başlangıcından bu yana uzun zaman geçtiğini kaydeden Çavuşoğlu, söz konusu projeyi en kısa zamanda tamamlamak istediklerini dile getirdi.

TÜRKİYE'NİN DURUŞU FİLİSTİN'İN BEKLENTİLERİYLE UYUMLUDUR

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, "Türkiye'nin duruşunun Filistin halkının beklentileriyle tamamen uyumlu olduğunu" söyledi.

Maliki Türkiye ve Filistin arasındaki ikili ilişkileri "özel, köklü ve güçlü gördüklerini" aktaran Maliki, bu ilişkilerin bugün iki bakanlık ve devlet kurumları arasında gerçekleştirilen Ortak Komite görüşmelerinde gelişme kaydettiğini vurguladı.

Filistinli Bakan, "Bakanlar düzeyinde yaptığımız görüşmede, Filistin topraklarındaki durumu ayrıntılarıyla ele aldık. (İsrail) işgal güçlerinin her gün Filistin halkına karşı işlediği suçları (Çavuşoğlu'na) ayrıntılarıyla anlatmama rağmen büyük bir ilgiyle dinledi." dedi.

Görüşmede, "Kudüs'ün, Mescid-i Aksa'nın ve (El-Halil'deki) Harem-i İbrahim Camisi'nin maruz kaldığı sıkıntıları ve İsrail'in Mescid-i Aksa'yı zamansal ve mekansal olarak bölme girişimlerini konuştuklarını" belirten Maliki, şunları kaydetti:

2022 LGS sonuçları bugün açıklanacak 2022 LGS sonuçları bugün açıklanacak

"Türkiye'nin duruşu, Filistin halkının beklentileriyle tamamen uyumludur. Türk yetkililerden yapılan açıklamalar da Filistin halkının işgalin sonlandırılması ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin inşası için her gün verdiği mücadeleyi desteklemekte ve teyit etmektedir."

Maliki, ikili ilişkilerin geliştirilmesi yolunda Türkiye ile 9 anlaşma imzalamadıklarını kaydederek, farklı bakanlıklar ve kurumlar arasında da anlaşmalara varmak üzere Türkiye-Filistin Ortak Komitesinin gelecek yıl yeniden bir araya gelmesi için fikir birliğine vardıklarını belirtti.

9 ANLAŞMA İMZALANDI

Çavuşoğlu ve Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, protokol, adalet, çevre ve su alanlarında mutabakat zaptlarının yanı sıra Osmanlı Dönemi Vakıflarına Ait Arşiv Belgelerinin Değişimi Hususuna Dair İşbirliği Protokolü'nü imzaladı.

İki ülke arasında, Kolluk Eğitimi İşbirliği Mutabakat Zaptı, Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Değiştirilmesine İlişkin Anlaşma, Türkiye Maarif Vakfı (TMV) ve Filistin hükümeti arasında Ev Sahibi Ülke Anlaşması, KOSGEB ile Filistin Girişimcilik ve Güçlendirme Bakanlığı arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un Türkiye ile Filistin arasındaki ekonomik ilişkileri ele almak için 29-30 Haziran'da Filistin'i ziyaret edeceğini aktardı.

Filistin ile eğitim alanında iş birliğini de artırmak istediklerini kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye Maarif Vakfı'nın bugün imzalanan anlaşmayla Filistin'in eğitimine destek vereceğini ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, Filistinli gençlerin Türkiye'deki üniversitelere ilgi göstermesinden mutluluk duyduklarını ve Türkiye Burslarından en fazla yararlanan öğrencilerin de Filistinli olduğunu ve ihtiyaç olması halinde Türkiye Burslarını artırabileceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, görüşmelerde Doğu Akdeniz dahil olmak üzere bölgesel konuları da ele aldıklarını ve istişareleri bundan sonra da sürdüreceklerini belirtti.

İki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında daha yakın istişareye önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, Türkiye'nin diplomasi akademilerinde genç diplomat Filistinlileri ağırlamaktan mutluluk duyduğunu da belirtti.

Görüşmelerin verimli ve samimi geçtiğini belirten Çavuşoğlu, mevkidaşıyla en kısa zamanda Türkiye'de görüşmek arzusunu da dile getirdi.