HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Türk vatandaşlarının son dönemde artan vize reddi sorununu Türkiye'nin vatandaşlık verdiği göçmenlere bağladı.

Sorunun altında derin siyasi komplolar aramaya gerek olmadığını söyleyen Altaylı, "Neden belli. Vatandaşlık verilen GÖÇ-MEN-LER… Yok hükümeti sıkıntıya sokmakmış, yok AK Parti karşıtlığı imiş, bunlar palavra. Avrupa’nın da, diğer ülkelerin de en büyük rahatsızlığı göçmenler" yorumunu yaptı. 

Altaylı, şöyle devam etti:

Büyükşehir Belediyesi 100 Personel İstihdam Edecek Büyükşehir Belediyesi 100 Personel İstihdam Edecek

"Bu ülkeler, Türk vatandaşlığı alan Suriye, Mısır ve diğer ülke vatandaşları arasında yer alan radikal İslamcı gruplara bağlı ve terör bağlantılı olabilecek kişilerin kendi ülkelerine sızmasından korkuyor. Çünkü özellikle ilk etapta hızla vatandaşlık verilen Suriye Mısır uyruklu İhvan ve El Nusra kökenli kişilerden büyük rahatsızlık vardı. İsim değiştirmenin kolaylaştırılmasından sonra bu rahatsızlık had safhada arttı. Vize isteyen kişiler ile ilgili ya çok kapsamlı, derin bir araştırma yapmak gerekiyor. Ki bu hem maliyet hem de zaman demek. Ya da kim olduğundan çok da emin değilsen ret yanıtı ver.

Bir süre önce AB yetkililerinin bu konuda çok gizli bir toplantı yaptığı ve Türkiye’den yapılacak vize başvuruları için 'Kim olduğundan kesin emin değilseniz, geçmişte vize alıp AB ülkelerine sorunsuzca seyahat etmemişse vize vermeyin' şeklinde bir eşgüdüm kararı alındığı bilgisi geldi. Sırf bu yüzden yani olası bir teröristi ülke topraklarına ayak bastırmamak için transit geçişlere bile vize koyma kararı alındı ve bu yaygınlaşacak."