Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Buna göre TCMB faizleri değiştirmeme kararı aldı. Faiz kararı sonrası altın ve dolar fiyatları yatırımcılar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki altın ve dolar/TL kuru ne kadar oldu?

Dolar ve altın fiyatı için kritik karar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) geldi. Geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime giderek 2022’deki 6 toplantıda ise yüzde 14 seviyesinde sabit bırakan Merkez Bankası, kararda bir değişiklik yapmadı.

Hastane ihalesine fesat karıştırma ve rüşvet iddiasına 8 tutuklama Hastane ihalesine fesat karıştırma ve rüşvet iddiasına 8 tutuklama

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası gözler dolar/TL kuruna çevrildi. Merkez Bankasının bugün faiz kararı öncesi 17,72’ye çıkarak 20 Aralık’taki rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Kur Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında 17,68 TL seviyesinden işlem görüyor.
ECB'DEN 11 YIL SONRA BİR İLK!
Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugünkü para politikası toplantısında faizi 50 baz puan artırdı. ECB böylece 11 yıldır ilk defa faiz artırımı gerçekleştirdi.

ECB en son 13 Nisan 2011 tarihinde faiz oranında 25 baz puan artışa gitmişti. Banka sonraki dönemde 8 toplantıda faiz indirimi gerçekleştirmişti.

Euro Bölgesinde en son yıllık tüketici fiyatları yüzde 8,6, çekirdek tüketici fiyatları yüzde 3,7 olarak açıklandı.

Karar öncesi 18,06 TL olan euro fiyatları , faiz kararı sonrası 18,19'a kadar çıktı.