Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler ile fahiş ev fiyatlarının düşürülmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda, atıl durumdaki boş ofislerden uygun olanların, toplam konut oranının en fazla yüzde 50 olabilecek şekilde konuta dönüştürülmesi için belediye meclislerince karar alınabilmesi imkanı getirildi.

Yapılan değişikliklerle, "4 kat ve üzeri" konut binalarındaki kapalı çıkma yapılmama kuralı "7 kat üzeri" binalar olacak şekilde güncellendi. Bu düzenleme sayesinde, bazı küçük parsellerde daha kullanışlı bina projelerinin oluşturulabilmesi amaçlanıyor.

MİT ve Emniyet'ten PKK'ya Karşı Büyük Operasyon: 90 Kişi Gözaltında MİT ve Emniyet'ten PKK'ya Karşı Büyük Operasyon: 90 Kişi Gözaltında

Aynı zamanda, bina emniyeti için de önlemler alındı. Kapalı çıkma yapılan binalardaki tüm kolonların birbirlerine, her iki yönde kirişlerle bağlanması kuralı getirildi.

Kat yükseklikleriyle ilgili olarak da düzenlemeler yapıldı. 3 katı geçmeyen binalarda geleneksel yapı anlayışına uygun ve daha ferah mekanların oluşturulabilmesi amacıyla kat yüksekliklerinin 4 metreye kadar çıkarılmasına imkan tanındı.

Covid-19 salgınının etkisiyle ofis kullanımlarının azalması ve konut ihtiyacının artması nedeniyle, boş ofislerin konuta dönüşümüne yönelik de bir düzenleme yapıldı. Bu kapsamda, 1 Temmuz 2023'ten önce ofis veya büro amaçlı yapı ruhsatı düzenlenerek yapımına başlanmış veya yapı kullanma izni düzenlenmiş olan yapılarda, 1 Temmuz 2024'e kadar tamamında konut kullanım oranının yüzde 30'u geçmeyecek şekilde kullanım amacı değişikliğine yönelik tadilat ruhsatı düzenlenebilecek. Bu oran, belediye meclisi kararıyla yüzde 50'ye kadar çıkartılabilecek.