MSB, dün akşam Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen Hava Kuvvetleri'nin operasyonunun görüntülerini paylaştı! MSB, dün akşam Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen Hava Kuvvetleri'nin operasyonunun görüntülerini paylaştı!

Her yıl ağustos ayının ilk günlerine denk gelen ve çöl sıcaklarının adeta Türkiye'yi etkisi altına aldığı "Eyyam-ı Bahur" dönemi başlıyor. Meteoroloji yetkilileri, pek çok kentte sıcaklığın 40 derecenin üzerine çıkacağını ve mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyredeceğini açıkladı. Bu durum, vatandaşlardan güneş çarpmasına karşı tedbirli olmalarını istiyor.

Eyyam-ı Bahur, Türkiye'nin güney ve batı bölgelerini özellikle etkileyecek. İç bölgelerde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde, Ege kıyılarında, Akdeniz kıyılarında ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde sıcaklık beklentisi var.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde de sıcaklık rekorları kırılması bekleniyor. Ankara'da sıcaklık 39 dereceye, İzmir'de 36-37 dereceye, İstanbul'da ise 34 dereceye çıkacak.

Özellikle 11.00 ile 16.00 saatleri arasında dikkatli olunması gereken bu dönemde, kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere vatandaşların tedbirli olmaları önem arz ediyor.

Ankara Valiliği de vatandaşlara özel bir uyarıda bulunarak, sıcaklık artışı nedeniyle bu dönemde özellikle saat 11.00 ile 16.00 arasında dışarıda olanların dikkatli olmalarını ve gerekli önlemleri almalarını istedi.

Bu sıcaklık dalgası hafta boyunca yurt genelinde etkisini devam ettirecek. Hava durumu raporlarına göre, bazı bölgelerde lokal yağışlar beklenirken, batı kesimlerde sıcaklıkların daha da artacağı ifade ediliyor.

Eyyam-ı Bahur sıcakları nedeniyle aşırı sıcaklıkla mücadele etmek, vücut sağlığını korumak ve güneş çarpmasından korunmak için gerekli önlemlerin alınması önemlidir. Bol sıvı tüketimi, gölgede kalma, serin ve kapalı alanlarda bulunma gibi önlemler, bu dönemi daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Meteoroloji yetkilileri, vatandaşların sıcak hava dalgası süresince güneşin etkili olduğu saatlerde dışarıda fazla vakit geçirmemeleri ve mümkünse bu saatleri gölgede ya da kapalı mekanlarda geçirmeleri konusunda uyarıyor.