EYT düzenlemesinin şubat ayında yürürlüğe girmesi beklenirken EYT’nin açıklanmasının ardından EYT kapsamındaki kişiler SGK’ya doğum, hizmet borçlanmaları için başvuruda bulunmaya başladılar.

BAŞVURUNUN YANMAMASI İÇİN NE YAPILMALIDIR

Kar tatilinde öğretmenler ek ders ücreti alabiliyorlar mı? DYK, İYEP kursu ve nöbet ücreti alacaklar mı? Kar tatilinde öğretmenler ek ders ücreti alabiliyorlar mı? DYK, İYEP kursu ve nöbet ücreti alacaklar mı?

SGK’ya başvuru yapanların başvurularının yanmaması için uyarıda bulunuldu. Başvuru yanması sonucu zamlı ödeme yapılmaması için Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan gelecek tebligatın takip edilerek, bir ay içinde ödeme yapılması gerekiyor.

YATIRILACAK ÜCRET İÇİN GEÇERLİ BRÜT HANGİ TARİHTEN İTİBAREN OLACAK?

Çeşitli sebepler ve hizmet borçlanmaları ile (doğum vs) ödeme yapacak kişiler için Yeni yıldan önce e-devlet ya da SGK müdürlüklerine hizmet borçlanması, primlerini Aralık 2022'de geçerli brüt asgari ücret üzerinden yatıracak. SGK borçlanmayı kişinin kayıtlı adresine tebliğ edecek. Yurt dışı borçlanma, Bağ-Kur ihyasında da üç aylık süre bulunuyor.

ÖDEME YAPMAYI UNUTANLAR YÜZDE 55 FAZLA ÖDEYECEK 

Ödeme süresini kaçıranlar için yeniden başvuru yapıyorlar ve yüzde 55 (yeni asgari ücrete göre) ödemeleri belirlenmiş oluyor.