Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde sona yaklaşılırken Beştepe'de dün önemli bir toplantı gerçekleşti. Peki emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinde yaş sınırı olacak mı? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldı. Toplantıda, AK Parti TBMM Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı da yer aldı. İki bakan geçen hafta çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da bir araya gelmişti.

48 VE 50 YAŞ DETAY

Toplantıda buna göre kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı gündeme geldi. Kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı tartışılıyor.

Konuyla ilgili son bilgileri aktaran CNN Türk muhabiri Duygu Ayaz Bayram şu ifadeleri kullandı: “Dün Beştepe’de EYT düzenlemesiyle ilgili önemli bir toplantı yapıldı. EYT ile ilgili pek çok başlık ele alındı. Özellikle AK Parti’den de ekonomi kurmaylarının toplantıda yer aldığını söyleyebiliriz.

Kızılay’dan kan bağışı çağrısı! Kan bağışı nasıl yapılır? Kızılay’dan kan bağışı çağrısı! Kan bağışı nasıl yapılır?


Açlık sınırı nedir? Türkiye’de açlık sınırı kaç TL? Asgari ücrette açlık sınırı mı referans alınacak?
Öncelikli olarak en önemli başlıklardan biri yaş sınırlamasıydı. Yaş sınırlaması EYT kapsamına alınacak mı? Daha önceden yaş sınırının kapsama getirilmeyeceği yönündeydi. Ancak dünkü toplantıda yaş sınırının getirilebileceği görüş ortaya atıldı. Kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş üzeri fikir ortaya atıldı. Henüz nihai karar verilmedi, dün bu konunun görüşülmesi önemli.

Toplantıda neden bunun üzerinde duruldu? Ortalama 2 milyon kişinin EYT’li olduğu planlanıyor. 1 milyon 700 bin kişinin özel sektör, 300 bin kişinin kamuda olduğu öngörülüyor. Çalışmada toplamda 2 milyon kişinin emekli olması durumunda enflasyona etkisi üzerinde duruldu. Bu kadar kişinin emekli olduğunda enflasyona etkisi ne olacak?

Aynı zamanda kamuya bir yük var bu da tartışıldı. Geniş katılımlı bir toplantıydı. Nihai karar verilmedi, önümüzdeki haftalarda bir toplantı daha olması planlanıyor. Şu anda EYT ile ilgili nihai karar ve taslak yok. Bunun için öngörülen tarih ocak ayı."