EYT düzenlemesine ilişkin son durum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklanırken, EYT için Hollanda ve Almanya modelinin örnek alınacağı iddialarını da yalanladı. Bilgin  EYT konusunda bir adet formülleri olduğunu ve çalışmanın devam ettiğini aktardı.

EYT ne zaman çıkacak, yürürlüğe girecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde oluşturulan ekip, EYT'lilere yönelik çalışmalarının sonucunda alternatifli formüller hazırlayacak.

Bakan Vahit Kirişci: "5,5 milyon ton hububat, tahıl koridorundan geçti." Bakan Vahit Kirişci: "5,5 milyon ton hububat, tahıl koridorundan geçti."

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri de çalışmalara katılarak bu formüllerin maliyetini hesaplayacak. Hazırlanan çalışmalar Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

Metin son şeklini almasının ardından TBMM gündemine gelecek. Yasa çıktıktan sonra uygulanması için de yönetmelikler çıkarılacak. Ardından da belirlenen kapsama göre emeklilik işlemleri başlayacak.

Düzenlemenin en geç Aralık'a kadar hazırlanması bekleniyor. Eğer yasa Aralık'ta çıkarsa, yürürlük tarihinin de 2023'ün Ocak ayı olabileceği konuşuluyor