Eski milletvekili ve ekonomiden sorumlu devlet bakanı Kemal Derviş, Washington'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Abdülkadir Selvi: Ekrem İmamoğlu bir yol bulmazsa Kemal Kılıçdaroğlu onu kurultayda yer Abdülkadir Selvi: Ekrem İmamoğlu bir yol bulmazsa Kemal Kılıçdaroğlu onu kurultayda yer

2001-2002 yıllarında Bülent Ecevit hükümeti döneminde Türkiye Ekonomi Bakanı olarak görev alan Derviş ayrıca CHP'den bir dönem milletvekilliği de yapmıştı.

Kemal Derviş KİMDİR?

Babası Türk, annesi Alman olan Derviş,İngiltere'de Londra Ekonomi Okulundan ekonomi alanında lisans ve lisansüstü derecelerini aldıktan sonra ABD'nin Princeton Üniversitesinde doktorasını yaptı.

Kasım 2000 ve Şubat 2001'de yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye'ye bakanlık koltuğu için davet edildi. 22 yıldır sürdürdüğü Dünya Bankasındaki görevinden ayrılarak 13 Mart 2001 tarihinde Bülent Ecevit Hükümeti'nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirildi. 2002 Ağustos ayında başbakan yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüş ayrılığına düşerek görevinden istifa etti.