Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küçük esnafların SGK prim ödeme gün sayısını 7 bin 200 güne indirmek için bir düzenleme yapacaklarını duyurmuştu. Bu düzenlemeden yaklaşık 1 milyon küçük esnafın faydalanması bekleniyor.

Ancak, daha önceki düzenlemelerde olduğu gibi, esnaflar ve sanatkarlar arasındaki prim ödeme süreleri farklı olduğu için, emeklilikte de bir eşitsizlik söz konusu oluyordu. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, bu sorunun sosyal güvenlikteki prim eşitlenmesi olduğunu söyledi.

A Milli Futbol Takımı'nın 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri için Aday Kadrosu Açıklandı A Milli Futbol Takımı'nın 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri için Aday Kadrosu Açıklandı

SGK'nın kurulmasındaki temel amaç, norm birliğinin sağlanmasıydı ve bu nedenle, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur'lunun aynı haklardan yararlanması gerekiyordu. Şimdi, 7 bin 200 günle birlikte, esnafların ve sanatkarların da SSK'lılarla aynı haklardan yararlanabileceği belirtiliyor. Palandöken, bu düzenlemeden 1 milyon ila 1 milyon 200 bin kişi yararlanacak dedi.