Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, terör şüphesi ile tutuklanan Şafak D. hakkında sorulan soruya, Erdoğan, “Her şeyden önce tabi bu fotoğraf bir delildir, bir ispattır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bunun hesabını vermesi lazım. Neden böyle bir teröristi istihdam ettiği, neden teröristlerin müracaat ettiği kapı olduğu ve neden onlara mali imkanlar sağlandığı sorularının cevabının verilmesi lazım” diyerek yanıt verdi.

İMAMOĞLU’NDAN YANIT

Kur'an-ı Kerim'e saldıran Rasmus Paludan: Her cuma saat 14.00'de Kur'an-ı Kerim yakacağım Kur'an-ı Kerim'e saldıran Rasmus Paludan: Her cuma saat 14.00'de Kur'an-ı Kerim yakacağım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi.

İmamoğlu yaptığı paylaşımlarda metro ve altyapı çalışmalarını tamamladıklarını hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı’nın İBB’ye yönelik suçlamalarını dinledim. Belli ki yapamadıkları metroları yapmak, altyapı yatırımlarını tamamlamak yetmemiş. Cumhurbaşkanı, hükümetinin sorumluluğundaki “terörist yakalama” işini de bize havale etmiş. İBB’ye güveni için kendisine teşekkürler” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, paylaşımının devamında daha önce başlatılan soruşturmada da söylediği “Teröristleri yakalamak İBB’nin işi değildir” sözlerini tekrarlayarak, “Sayın Cumhurbaşkanı; Terör örgütü üyesi, şüphelisi vb suçluları yakalama görevi devletin kolluk güçlerinindir, İBB’nin değil. İBB işe alımlarda tüm yasal uygulamaları gerçekleştiriyor” diye yazdı.

İmamoğlu paylaşımlarında şunları söyledi:

“Önce “terörist” yakalamak için neden 8 gün beklenip, şov yaparak yakalama yapıldığının izahını isteyin. Ardından da tıpkı MOBESE servisi gibi bu görüntülerin de Emniyet’ten yandaş gazetecilere nasıl servis edildiğini sorgulayın.

Maşallah yani baksanıza İstanbul emniyeti, haber ajanslarına rakip olmuş. Yargının asıl işi günü geldiğinde bu konular olacaktır. Allahım mübarek Ramazan ayında bizleri iftiralardan ve iftarıcılardan koru.”

SÜLEYMAN SOYLU DA DAHİL OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki sözlü düelloya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı.

Soylu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı:

“İstanbullu 3 yıldır yanan, şoförsüz yürüyen araçları; kar altındayken balıkçıda kalkan yiyen, işinden çok tatilde olan beceriksizleri gördü.

3 yıldır İstanbul’da gevezelikten başka hiçbir iş yapmayan tarihin en kötü belediye başkanı !

Devlet de Millet de HDPKK ile koyun koyuna olanı affetmez.

Teröristin de ona yataklık yapanın da peşindedir. 

Teröristi yattığı yatağından da yanından da alırız.

NE OLMUŞTU

İBB'de sosyal hizmet uzmanı olarak görev yapan ve 6 yıl önceki silahlı fotoğrafları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Şafak D., çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. İBB, konuyla ilgili açıklamasında “Ş.D isimli kişinin, terör örgütü kampında 2016 yılına ait olduğu iddia edilen silahlı fotoğrafları yayınlanarak, İBB ile terör örgütü arasında bağ kurulmak istenmiştir. Devletimizin güvenlik birimlerinden sorumlu bazı yetkililer tarafından uzun süredir ne yazık ki zorlama iddialarla bu ilişki kurulmaya çalışılmaktadır” ifadelerine yer verilmişti. İBB ayrıca, Şafak D.’nin adli sicil kaydının temiz göründüğünü gösteren belgeyi de paylaşmıştı.