Türkiye İstatistik Kurumu yeni yılın ilk enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Ocak ayında TÜFE fiyatları yıllık bazda yüzde 57.68 , aylık bazda ise yüzde 6.65  olarak kayıtlara geçti. Son 9 ayın en yüksek oranlarıyla yeni yıla rekorla başlayan enflasyon rakamları ,zincir marketlerin bir kar haftadan bu yana uyguladığı sabit fiyat uygulamasına rağmen kamuoyunda şok etkisi yarattı. 

TÜİK Ocak ayı verileri yıllık yüzde  57.68 ,aylık ise yüzde 6.65 oldu. 
Söz konusu artışlarda özellikle sağlık  sektöründeki artışlar etkili olurken, bazı market zincirlerinde uygulanan sabit fiyat uygulaması beklenen etkiyi veremedi. Gıda ve alkollü içeceklere yapılan zamlar da enflasyon rakamlarındaki en önemli etkenler arasında yer alıyor. 

Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Merkez Bankası için o ismi önerdi Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Merkez Bankası için o ismi önerdi

Giyim ve ayakkabı sektöründe yüzde 1.53 oranında düşüş yaşanırken, bir önceki aya göre en büyük artış yüzde 18.35 ile sağlık harcamalarında yaşandı.  Sağlık harcamalarını sırasıyla alkollü içecekler, taksi ücretleri, kültür hizmetleri,dişçilik ücretleri ,dana eti, demiryolu taşımacılığı ve ilaç fiyatları izledi. 

Piyasaların enflasyon oranlarındaki artış beklentisi yıllık yüzde 53.2 , aylık ise yüzde 3.7 olması şeklindeydi.