Haftanın ilk işlem gününde 10 bin 200’lü seviyelere kadar geri çekilen Borsa İstanbul haftanın diğer günlerinde ivmesini yukarı kaydırdı. BIST 100 endeksi dün 10 bin 600 puanın üzerine çktı.

20 Üniversitede 71 Yeni Yapay Zeka Programı Açılıyor 20 Üniversitede 71 Yeni Yapay Zeka Programı Açılıyor

'HİSSE DEĞİŞİMLERİNİN YAŞANMASINI MUHTEMEL GÖRÜYORUZ'

Konu hakkında Ata Yatırım Araştırma GMY Cemal Demirtaş merak edilen sorulara yanıt verdi. Demirtaş'ın yapmış olduğu açıklamlar şu şekilde: Piyasada yön arayışı devam ederken, yurtiçinde enflasyona ilişkin beklentiler, gündemdeki vergi reformu ve faiz seviyeleri, yurtdışında ise global faiz kararları ve Türkiye’nin ana ihracat pazarlarındaki gelişmelerde de yakından takip ediliyor.

Önümüzdeki dönemde borsanın önünün açık olduğunu düşünmekle birlikte önümüzdeki 3-4 aylık dönemde daha çok rotasyon ile hisse değişimlerinin yaşanmasını muhtemel görüyoruz. Vergi reformunua ilişkin belirsizlikler ve bölgesel jeopolitik gelişmeler de zaman zaman piyasalarda aşağı yönlü dalgalanmaları tetikliyor.

Öte yandan, Türkiye’nin gri listeden çıkmış olması, makro ekonomi programına olan güven ve ülke risk primindeki düşüşler de yukarı yönlü hareketleri destekliyor.


BORSA İÇİN YENİ TAHMİN: 'BÜYÜME TRENDİNİN SİNYALLERİNİ VEREBİLİR'

Önümüzdeki dönemde dolar bazında son 10 yılın rekor seviyelerini yılın 2. Yarısının sonlarına doğru görme olasılığımızı yüksek görüyoruz. Bu süreçte iç talepteki normalleşme ve yavaşlamaya ek olarak ihracat pazarlarındaki toparlanmanın katkısıyla makro dengelerin daha da düzelmesi ve bu süreçte AB ve ABD Merkez Bankalarının faiz indirimleri de Türkiye’de de yeniden faiz indirimi beklentilerini ve 2025 yılında yeniden büyüme trendini sinyallerini verebilir.


DOLAR/TL NASIL BİR YÖN BELİRLEYECEK?

Dolar/TL’de daha aşağıları öngörmüyoruz. Mevcut faiz politikaları devam ederken, TCMB’nin daha ziyade rezerv biriktirme eğiliminde olacağını ve TL’nin nominal olmasa da reel olarak Dolar ve Euro’ya göre değer kazanmaya devam etmesini öngörüyoruz. Yılsonu Dolar/TL tahminimiz 37.50 seviyelerindedir.

ALTINDA YENİ REKOR GELİR Mİ?

Tarım dışı istihdam datası ileri dönük FED faiz kararları konusunda da işaret verebilir ama genel olarak faiz indirim beklentilerinin yıl sonuna doğru olabileceği beklentisi hakim. Altın fiyatlarının ons fiyatlarının 2300-2400 dolar seviyelerinde seyredeceğini düşünüyoruz.Altın fiyatlarında önemli bir sıçrama öngörmüyoruz" şeklinde değerlendirdi.