Emekliler, Temmuz ayında yapılan yüzde 25'lik zamla maaşlarını almış olsalar da en düşük emekli aylığında bir değişiklik yapılmamıştı. Bu durum emeklilerin ek zam beklentisini güçlendiriyor. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, Meclis'in ekim ayında açılacağını ve en düşük emekli maaşı alanlara yapılacak ek zamın gündeme gelebileceğini belirtti.

Bayram, Milliyet'e yaptığı açıklamada, emeklilerin yatırdıkları primlere göre maaş aldıklarını ifade etti. Maaş hesaplamalarının 2000 öncesi, 2000 ile 2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere farklı kategorilere göre yapıldığını dile getiren Bayram, kök maaşın 6 bin TL'nin altında olan emeklilere devletin tamamlayıcı ödeme yaptığını açıkladı.

Kök maaş nedir?

Son yapılan zamlarla birlikte kök maaş hesabı ile asıl alınan maaş arasında bazı farklar oluşmuş oldu. Eğer kişinin kök maaşı 6 bin TL ve altındaysa maaş artışı olmadı. Yani 6 bin TL maaş alıyorsa yüzde 25’lik artış 1500 TL’ye tekabül etti ve kişi 7 bin 500 TL almaya devam etti.

Bu sebeple emekliler kök maaşının ne olduğunu araştırmaya başladı. Burada aslında emeklilerimizin bugüne kadar yatırdıkları primle alabilecekleri maaşları kök maaşıdır.

Kök maaş üzerinden emeklilere ek ödeme var. Bu yüzde 2 ile yüzde 4 arasında bir ödemedir. Asgari geçim indirimi kalktıktan sonra emeklilerimize bu tutar verilmeye başlandı.

Sayın Cumhurbaşkanı en düşük emekli maaşına ilişkin açıklamada bulundu. 5 bin 500 TL olan en düşük maaş 7 bin 500 TL’ye artırılmıştı. Sene ortasında en düşük emekli maaşı yükseltilmedi ama diğer emeklilere yüzde 25 artış yapıldı.

Aslında yüzde 25’lik artış 7501 TL ve üzerinde maaş alan kesime yapıldı diyebiliriz. 6 bin TL’nin altında maaş alan kişilere zam yapılmamıştı.

Burada Cumhurbaşkanı sene başını işaret etti ve asıl maaş artışının bu zamanda olacağını söyledi.

Emekliye ek zam yapılır mı?

Ekim ayında Meclis tekrar açılacak ve emekliye zam tekrar gündeme gelebilir. 7 bin 500 TL bir hayli düşük kaldı ancak son yapılan açıklamada yılbaşı işaret edilmişti.

Hastanelere KPSS'siz ve mülakatsız işçi alımı başlıyor! Yaş sınırı yok, başvurular başladı... Hastanelere KPSS'siz ve mülakatsız işçi alımı başlıyor! Yaş sınırı yok, başvurular başladı...

Benim beklentim Meclis’in ekim ayında açılmasıyla birlikte en düşük emekli maaşı alanlara yapılabilir. Bu kesim toplam 15 milyon emekli içerisinde yüzde 60’lık kesime tekabül ediyor. Yani 9 milyona yakın emeklimiz en düşük maaşı alıyor. Enflasyonist ortamda maaş düşük kalmış olabilir. Meclis’in açılmasıyla birlikte ek bir düzenleme yapılabilir.”