Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verileri, emeklilerin merakla beklediği zam oranları için önemli bir belirleyici haline geldi. Temmuz ayında yüzde 9,62, Ağustos'ta yüzde 9,09, Eylül'de yüzde 4,75 ve Ekim ayında yüzde 3,43 olarak gerçekleşen enflasyon, 4 aylık dönemde yüzde 29,41'e ulaştı.

Halen kesinleşmeyen Kasım ve Aralık enflasyon rakamlarıyla birlikte, 6 aylık enflasyon oranı ve maaş zamları belirlenecek. Sabah gazetesinin haberine göre, ekonomi gündemi önümüzdeki 2 hafta içinde yoğunlaşacak ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları Aralık ayında başlayacak.

Bakan Tekin'den Öğretmen Alan Değişikliği Açıklaması! Bakan Tekin'den Öğretmen Alan Değişikliği Açıklaması!

Bu toplantılarda emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok ödemeyi etkileyen 5 aylık enflasyon rakamları kesinleşecek. Bu veriler, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun masasında önemli bir belirleyici olacak ve emekli ve memur zamları büyük oranda belli olacak.

Emekli maaşı zammıyla birlikte bütün kök maaşlar artacak. Hazine desteği ile en düşük emekli maaşı için sınır da yeniden belirlenecek. 2023 yılında en düşük emekli maaşı, Ocak ayında bir kez daha artacak.

Geçmiş dönemlere bakıldığında en düşük emekli maaşındaki artışın her zaman enflasyonun üzerinde olduğu göz önüne alındığında, 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 37,76 ile dikkat çekiyor. Tüm veriler bir araya getirildiğinde, en düşük emekli maaşı için 10.500 TL, 11.000 TL ve 11.500 TL rakamları masada olacak gibi görünüyor.

Ocak ayında bütün emekli kök maaşları artacak. 6 aylık enflasyon beklentisinin yanı sıra tüm emeklilere seyyanen artış da gündemde bulunuyor. Zam oranının uygulanmasının ardından tüm emeklilere 2000 TL seyyanen zam verilmesi düşünülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konuyla ilgili bütçe çalışmalarını sürdürüyor. Emekliye yapılacak zam düzenlemesi için son karar ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a ait.