Siyasetin ortak derdi Troller Siyasetin ortak derdi Troller

Enflasyon verileri ne söylüyor?

Mayıs ayında enflasyon yüzde 3,37 olarak açıklanırken, beş aylık enflasyon yüzde 22,72 olarak gerçekleşti. Beklenti anketlerindeki tahminlere göre, Haziran ayında enflasyonun yüzde 2,56 olacağı öngörülüyor. Bu verilere göre, 6 aylık enflasyonun yüzde 25'e yaklaşması bekleniyor. Haziran ayı enflasyon rakamları Temmuz'un ilk haftasında netleşecek.

Emekli maaşı zammı ne kadar olacak?

Emekli maaşları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanıyor. Mayıs ayı itibarıyla işçi emeklisinin maaş zammı şimdiden yüzde 22,72 oldu. Piyasa katılımcıları anketindeki verilere dayanarak, Temmuz ayında emekli maaşlarına yaklaşık yüzde 25 civarında zam yapılacağı öngörülüyor.

Zam kime nasıl yapılacak?

Emekli maaş zammı büyük oranda netleşse de artışın kime nasıl yapılacağı yönünde kafalar karışık. Zam oranının kök maaşa mı yoksa en düşük emekli maaşına mı yapılacağı sorusunun yanıtı merak ediliyor. Normal koşullarda 6 aylık enflasyondan kaynaklanan zam oranı kök maaşa uygulanıyor. Kök maaşlar enflasyon ile artmasına rağmen en düşük maaşın altında kalıyorsa, emekli en düşük emekli maaşını alıyor.

Kök maaş nedir?

Emeklilerin kazançlarına göre hesaplanan net tutarı gösteren kök maaş, emekli maaşının ham hali anlamına geliyor. Kök maaşlar enflasyon ile artarken, eğer bu maaş en düşük maaşın altında kalıyorsa, emekli en düşük emekli maaşını almaya devam ediyor.

En düşük emekli maaşı artarsa ne olur?

Ocak ayında kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşı 10 bin liraya tamamlanmıştı. Uygulamanın devam etmesi ve en düşük maaşın 6 aylık enflasyon oranında artırılması halinde emeklilerin maaşı 12 bin 500 lira olacak.

En düşük emekli maaşı artmazsa ne olacak?

Ancak en düşük maaşta değişiklik olmazsa milyonlarca kişinin gelirinde artış yaşanmayabilir. Kök maaşı 7 bin 500 liranın altında olan emeklilere yüzde 25 zam yapıldığında bile maaşı 10 bin lira eşiğini geçemeyecek. Dolayısıyla en düşük maaşa zam yapılmaması ve kök maaşın artışa rağmen sınırın altında kalması halinde emekliler 10 bin lira almaya devam edebilir.