Milyonlarca emeklinin temmuz maaş zammı için gözler TÜİK tarafından açıklacak haziran ayı enflasyonuna çevrildi. Emeklilere her yıl Ocak ve Temmuz ayında zam yapılıyor. Açıklanan 5 aylık enflasyon verisi ile en az yüzde 35 zam kesinleşti. Alacakları zam miktarını merak eden emekliler, 2022 Temmuz emekli zammı hesaplamalarına başladı. Peki, Emekli temmuz zammı belli oldu mu? En düşük emekli aylığı ne kadar olur? Emekli zam alacak mı? İşte detaylar…

EMEKLİ TEMMUZ ZAMMI BELLİ OLDU MU?

Emekli maaşlarına yapılacak zam neredeyse kesinleşti. TÜİK tarafından açıklanan 5 aylık enflasyona göre emekli maaşlarına yüzde 35’in üstünde zam netlik kazandı. Emekli temmuz zammı için TÜİK tarafından açıklanacak haziran ayı enflasyonu bekleniyor.

YENİ DÜZENLEMELER YOLDA!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde düzenlenen partisinin 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda, 'Ücretliler dahil herkesin gelirini artıracak düzenlemeler hazırlıyoruz' demişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına benzer ifadeler kullanmış, Temmuz zammı ile beraber sosyal refah artışları üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Temmuz zammı döneminde SSK ve Bağ-Kur emeklilerin taban aylıklarının artırılması ve memurlar için de bir ek zam sinyali verilmiş oldu. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı 2022 yılının ilk 6 ayındaki enflasyon oranı kadar zam alacak. Memur maaşları ise yılın ilk ayındaki enflasyon farkı ve toplu sözleşme zam oranının toplamı kadar artacak.


5 AYLIK ENFLASYONA GÖRE EMEKLİNİN MAAŞ HESABI

2022 yılı 5 aylık enflasyon oranı yüzde 35,64 olarak gerçekleşti. Buna göre;

Ekrem İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Birileri sahiplenmek istiyor" sözlerine jet yanıt: Maliyeti... Ekrem İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Birileri sahiplenmek istiyor" sözlerine jet yanıt: Maliyeti...

5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 35,64, 5 aylık memur enflasyon farkı yüzde 28,14, 5 aylık memur ve memur emeklisi maaş zammı yüzde 35,14 olarak kesinleşti.

5 aylık enflasyon rakamlarına göre;

En düşük memur maaşı 6.429 liradan 8.688 liraya,

En düşük memur emeklisi maaşı 4.289 liradan 5.796 liraya,

Esnafta en düşük emekli aylığı 2.948 liradan 3.999 liraya,

2000'den önce emekli olan SSK'lılarda 3.292 liradan 4.465 liraya çıkacak.

Bağ-Kur tarım emeklilerinde en düşük aylık 2.343 liradan 3.178 liraya,

2000'den sonra emekli olan en düşük SSK'lı maaşı ise 2.041 liradan 2.768 lira çıkacak.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından zamlı maaşlar daha da yükselecek.