İş insanı Elon Musk'un sahibi olduğu Neuralink firması, beyin çipi projesinin insanlar üzerinde denenmesine başlanması için ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA) onay aldığını açıkladı. BBC'nin haberine göre, Neuralink, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, FDA onayının, beyin çipi projelerinin "bir gün birçok insana yardım etmesini sağlayacak önemli bir adım" olduğunu belirtti.

Açıklamada, Neuralink ekibinin FDA ile yakın iş birliği yaparak onay aldığı ve deney aşaması için gerekli başvuruların yapılmak üzere bilgilendirme sürecinin başlayacağı ifade edildi.

Neuralink firması, beyne yerleştirilecek mikroçipler aracılığıyla felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor.

EYT'de emekli aylığı bağlanmayanlar dikkat: Bunu yapmazsanız asla bağlanmıyor... EYT'de emekli aylığı bağlanmayanlar dikkat: Bunu yapmazsanız asla bağlanmıyor...

Daha önce maymunlar üzerinde test edilen çiplerin, beyindeki sinyalleri başarıyla yorumlayarak cihazlara iletebildiği belirtilmiştir.

Bununla birlikte, uzmanlar, Neuralink'in beyin implantlarının geliştirilmesi sürecinde dikkate alınması gereken potansiyel teknik ve güvenlik endişelerine işaret ederek, ön çalışmaların daha dikkatli ve kapsamlı bir şekilde yapılması gerektiği konusunda uyarıda bulunmaktadır. Bu önlemler, projenin güvenli ve etik olarak ilerlemesini sağlamak adına önemli bir adımdır.

Neuralink'in FDA onayının, beyin çipi teknolojisinin gelişimi ve tıbbi alanda ilerlemeler açısından önemli bir kilometre taşı olduğu düşünülmektedir. Projenin insanlar üzerindeki deney aşamasının başlamasıyla birlikte, beyin çipi teknolojisiyle ilgili daha fazla veri ve bilgi elde edilmesi beklenmektedir.